Flere norske boligeiere og bileiere har fått en ubehagelig overraskelse den siste tiden. Mus har funnet veien inn – og skadene kan bli både omfattende og kostbare.
Tall fra Tryg Forsikring viser at det siste kvartalet i fjor ble registrert nærmere 1900 saker knyttet til bekjempelse av mus i boliger. Det er nesten en dobling sammenlignet med samme periode året før.
Og det stopper ikke ved husveggen.
Mus gjør også skade på biler
Forsikringsselskapet opplever nå også en tydelig økning i saker der mus har tatt seg inn i kjøretøy – med alvorlige konsekvenser.
– Vi ser også en markant økning i saker hvor mus har tatt seg inn i kjøretøy og gjort skade, sier Espen Borge, kommunikasjonsrådgiver i Tryg Forsikring.
Skadene kan blant annet ramme ledninger, isolasjon og vitale komponenter i motorrommet – noe som raskt kan føre til dyre verkstedregninger.
– En utrolig kjedelig situasjon
Ifølge Tryg er dette gnagersesongen mange fryktet. Året omtales nå som et «supermuseår», der bestandene har vokst kraftig i flere områder.
– Det er ingen hyggelig opplevelse, verken økonomisk eller praktisk – i tillegg er det en utrolig kjedelig situasjon å stå i. Hold kjøretøyet fritt for mat, smuler og søppel, spesielt i kjøretøy som står stille i lengre perioder, sier Borge.
Han anbefaler grundig rengjøring før bilen parkeres over tid, nettopp for å gjøre den mindre attraktiv for gnagere.
Skadene kan bli svært kostbare
Også VIS Forsikring, som håndterer skadedyrsaker på bygninger, merker konsekvensene av den økte musebestanden.
Ifølge biolog Maren Trones Christiansen er det særlig klassiske gnagerskader som går igjen.
– Vanlige bolig- og hytteskader forårsaket av mus og rotter er gnaging på vannrør og ledninger. Det kan også bli svært kostbart dersom det er omfattende skader på isolasjonen, og man må åpne opp konstruksjonen, sier hun.
Slike skader kan fort utvikle seg til større problemer, som vannlekkasjer eller brannfare.
Ikke likt over hele landet
Christiansen understreker at museår ikke rammer Norge likt fra nord til sør.
– Syklusene har blitt mer uforutsigbare enn tidligere, og påvirkes av flere faktorer som tilgang på mat, rovdyr, temperatur og snøforhold. Det vil derfor ikke være et «museår» i hele Norge, men variasjoner mellom og innenfor landsdeler.
Det betyr at enkelte områder kan bli langt hardere rammet enn andre – også innenfor samme fylke.
– De trenger bare et hull på størrelse med en blyant
Forebygging er helt avgjørende, ifølge ekspertene. Mus er langt mer fleksible enn mange tror.
– Gå over grunnmur, ventiler og takutspring. Mus trenger bare en åpning på størrelse med en blyant for å komme seg inn, sier Christiansen.
Hun anbefaler også å fjerne all tilgjengelig mat og aldri la søppel stå utenfor huset.
En påminnelse før vinteren slipper taket
Den kraftige økningen i museskader viser hvor raskt situasjonen kan eskalere når forholdene ligger til rette. For mange kommer problemene først når skaden allerede har skjedd.
Derfor er rådet tydelig: Ta en ekstra sjekk av både bolig og bil – før musene gjør det samme.