Hjem Kjendisnytt Ari Behn skal bisettes i tråd med egne ønsker

Ari Behn skal bisettes i tråd med egne ønsker

Avdøde Ari Behn bisettes i Oslo domkirke fredag 3. januar. Domkirken er valgt for at så mange som mulig skal få plass.

Programmet er ikke fastsatt i detalj ennå, men Ari Behns manager og familiens talsmann, Geir Håkonsund, forteller at Ari Behns familie, venner og de som sto han nær vil gjøre bisettelsen i tråd med slik han selv ønsket. Det skriver Dagbladet.

Bisettelsen vil forrettes av Kari Veiteberg, biskopen i Oslo.

Venter stort oppmøte

Geir Håkonsund forteller videre at de venter stort oppmøte, og nettopp derfor falt valget på Oslo domkirke. Om det vil være kongelige gjester til stede, kan han ikke si noe om på nåværende tidspunkt.

«Vi regner med et stort oppmøte, men hva gjelder de kongelige må dette rettes til kongehusene», sier han.

Ikke på statens bekostning

Ari Behns bisettelse vil ikke bli på statens bekostning. Det er ikke faste regler for hvem som begraves og bisettes på statens regning, men regjeringen fatter vedtak i hvert enkelt tilfelle.

LES OGSÅ: Else Kåss Furuseth med en viktig beskjed etter dødsfallet til Ari Behn

«Ari Behn var en nyskapende kunstner og forfatter som har betydd mye for mange. Slik ordningen med begravelse på statens bekostning har vært praktisert til nå, er det imidlertid ikke naturlig i dette tilfellet. Regjeringen vil hedre Behn ved å være representert ved begravelsen, dersom familien ønsker det», opplyser Statsministerens kontor til Dagbladet.

Noen av de som tidligere har blitt begravet på statens regning er tungtvannsabotør Joachim Rønning, tidligere statsminister Odvar Nordli og krigshelt Wilhelm Mohr.

Morens rørende innlegg

Ari Behns mamma, Marianne Behn, la fredag ut en hilsen til sin sønn, som gikk bort første juledag.

«Kjære elskede Mikis min», begynner hun.

«Det var ikke mørket som tok deg, det var lyset som kom deg i møte», skriver hun videre.

Sammen med den korte teksten, har hun delt et bilde av de to sammen på en strand.

LES OGSÅ: Ari Behn ble 47 år – her er hans liv i bilder

Tags:

Solsialnytt har siden 2014 gitt deg de mest engasjerende historiene i Norge. Hovedfokuset vårt er å gi deg positive historier. 

@Erte Media AS

Redaksjon

Ansvarlig redaktør:

Eivind Skår Ertesvåg

 

Kontakt Sosialnytt:

kontakt@sosialnytt.com