Black Friday er dagen mange forbinder med gode tilbud, fulle handleposer og køer av folk som styrter inn i butikkene. Men for bilførere over hele landet betyr denne dagen også noe helt annet: bulker, stress og skader som kan koste langt mer enn et rabattert TV-apparat.
I fjor registrerte forsikringsbransjen hele 2142 bilskader på Black Friday alene, med en prislapp på 67 millioner kroner. Mellom klokken 06 og midnatt betød det i snitt 118 bilskader i timen – og én time pekte seg spesielt ut.
Ifølge Tryg Forsikring smalt det som verst mellom klokken 14 og 15.
– Det verste tidspunktet er mellom 14 og 15 på ettermiddagen, i fjor tikket det da inn 6 nye bilskader hvert eneste minutt, sier Torbjørn Brandeggen i Tryg Forsikring.
De vanligste smelle-ulykkene
Parkeringsplassene er i praksis dagens største risikosone. Her handler folk på autopilot, ofte med blikket festet på neste butikk – eller neste tilbud. De vanligste ulykkene er ifølge Tryg:
• Påkjørsel av parkert bil
• Påkjørsel bakfra
• Ryggeulykker
Brandeggen forklarer hvorfor denne dagen skiller seg ut:
– Bilene er blitt større og bredere, og veldig mange kjører i skytteltrafikk fra kjøpesenter til kjøpesenter. De har dårlig tid, og høy stressfaktor.
En fersk undersøkelse gjort for Tryg viser at 8 av 10 opplever parkeringsplasser som trangere enn før, og over 34 prosent har fått bilskade på grunn av stress.
Menn bulker mest
Tallene fra i fjor viser også en tydelig trend: Menn er involvert i nesten dobbelt så mange ulykker som kvinner på Black Friday. Ifølge Tryg handler mye av dette om stressreaksjoner i pressede situasjoner.
– Stressede sjåfører vet vi utgjør en forhøyet risiko, ikke minst i parkeringssituasjoner, sier Brandeggen.

Og så kommer kommentaren som allerede har skapt debatt:
– Det kan kanskje lønne seg å la kvinnen i huset være sjåfør på Black Friday. De lar seg tilsynelatende ikke stresse like lett som menn når det koker som verst, sier han.
Dette anbefaler Tryg før du drar ut i dag
Tryg ber alle som skal ut og handle om å sette av litt ekstra tid – og kanskje litt ekstra tålmodighet. Å kjøre defensivt kan spare deg for både penger og dårlig stemning.
Brandeggen kommer også med en oppfordring svært mange glemmer i Black Friday-rushet:
– Husk å rygge inn når du parkerer.
En enkel manøver, men en som kutter dramatisk i antall ryggeulykker.
Selv om Black Friday topper skadestatistikken, er hele Black Week en høyrisiko-periode. I fjor ble det registrert 12.384 bilskader gjennom uka – til en kostnad på 348 millioner kroner.
Black Friday står likevel igjen som den desidert verste dagen.