Dramakomedien «Cammo» kapret mange hjerter da den gikk på NRK. Nå er serien solgt til utlandet.
«Cammo», som er skapt av Caroline Glomnes kom på TV i april i fjor. Her var influenceren Cammo (Caroline Glomnes) nominert til Vixen Awards, som er hennes store drøm. Parallelt med dette går hun personlig konkurs, mister alt og blir tvunget til å ta jobben som støttekontakt for en jente med Downs syndrom, Kamilla (Katelyn Garbin).
Dette blir starten på en historie om fasade, vennskap, kromosomer og ambisjoner. To verdener krasjer sammen når Cammo og Kamilla, som tilsynelatende ikke har noe til felles, viser seg å være likere enn man skulle tro.
De er begge lei av å bli møtt med fordommer, er sterkt tilknyttet til sine overbeskyttende mødre og det viser seg at de har samme guilty pleasure – den svenske euro dance-sensasjonen fra 90-tallet, E-type.
Serien var den første i Norge der en av hovedrolleinnehaverne har Downs syndrom. Nå er serien solgt til fem land, og de to hovedrolleinnehaverne gleder seg.
– Det betyr veldig mye for meg at serien nå har sjans til å nå ut til et internasjonalt publikum, sier Katelyn Garbin til NRK.
Hun er veldig stolt over at serien har blitt så godt mottatt i utlandet og sier hun synes den fortjener det.
– Det er viktig å være synlig, og at alle kan forstå at vi er like alle andre: Også vi har drømmer og et ønske om å være selvstendige, sier Garbin videre.
Katelyn Garbin er tidligere aktiv rytmisk gymnast-utøver (RG), og har sanket over 40 gull i idretten. I dag er hun hovedtrener i RG for Stabekk turnforening.
Som idrettsutøver er Katelyn vant til å være på TV, men rollen som Kamilla var hennes første skuespiller-jobb.
– Jeg har vært mye på TV før, men kun som meg selv. Som skuespiller har jeg fått muligheten til å være noen andre enn Katelyn, som har vært veldig gøy, fortalte Katelyn da serien ble lansert.