Hjem Nyheter De passet på en liten detalj når de gikk i søpla – dermed ble de 1,6 millioner kroner rikere

De passet på en liten detalj når de gikk i søpla – dermed ble de 1,6 millioner kroner rikere

Grønt Punkt Norge har i 2023 delt ut 1,6 millioner kroner i Returkartonglotteriet. Selv om det er gratis å delta, er det ikke alle som vet om muligheten.

Helt siden 1997 har nordmenn skylt og brettet melkekartonger i håp om å vinne penger i Returkartonglotteriet. I over 25 år har også lotteriansvarlig Gunnar Moen i Grønt Punkt Norge delt ut premier.  

– Det er et privilegium å gi pengepremier til barn, skoler, institusjoner eller bare mannen i gata, som har vært flinke til å kildesortere drikkekartongene sine, sier Moen i en pressemelding fra Grønt Punkt.  

Navn og nummer 

Som lotteriveteran får han ofte spørsmål om lotteriet fortsatt eksisterer.  

– Returkartonglotteriet lever i beste velgående. Vi har hatt ulike premier opp gjennom, men vi har de siste årene delt ut 1,6 millioner kroner fordelt på 124 vinnere og fire trekninger i året. 

Det er også tre andre spørsmål til som ofte kommer: 

– Hvordan deltar jeg?  

– Du skriver navn og nummer på den du vil skal vinne på drikkekartongen, og kildesorterer den som vanlig. Du kan delta med alle slags drikkekartonger som til melk, juice, vaniljesaus eller vaskemidler. Det er ikke bare et melkekartong-lotteri. 

– Gjelder det i hele landet?  

– Ja, vi trekker vinnere fra hele Norge.  

– Må jeg levere kubbe? 

– Du velger selv om du leverer enkeltkartonger eller vil stappe en kubbe. Du er med i trekningen av alle premier uansett. 

Flest vinnere i Viken 

I 2023 var det to menn og to kvinner fra Enebakk, Bergen, Svolvær og Stavanger som ble de heldige vinnerne av hovedpremiene på 100.000 kroner. 

I Viken ble det til sammen trukket ut 24 vinnere av 10.000 kroner, som gjør dem til årets toppfylke. Nest beste fylke ble Innlandet med sine 14 vinnere, mens Asker og Bergen ble årets beste kommune med sine tre vinnere. (se fullstendig statistikk lenger ned).  

– Spesielt hyggelig er det å dele ut premier til barnehager, skoler eller andre frivillige organisasjoner, sier Gunner Moen.  

Det var til sammen sju barnehager, tre skoler og to organisasjoner som fikk 10.000 kroner ekstra, etter å ha kildesortert drikkekartongene sine.  

Miljøet vinner uansett 

Returkartonglotteriet ble opprettet for å motivere flere til å kildesortere. Derfor er det helt gratis å delta, og det eneste du trenger er å skrive navn og nummer på kartongen før du kildesorterer den.  

– Mottoet vårt har hele tiden vært at miljøet er uansett vinneren. Ettersom hver kartong både er et lodd, men også blir materialgjenvunnet når det kildesorteres, sier Gunnar Moen.  

Tall fra Norsk Returkartong, returselskapet som sikrer gjenvinning av kartongemballasje i Grønt Punkt Norge-systemet, viser at nesten 11.000 tonn drikkekartong kildesorteres i året.  

Solsialnytt har siden 2014 gitt deg de mest engasjerende historiene i Norge. Hovedfokuset vårt er å gi deg positive historier. 

@Erte Media AS

Redaksjon

Ansvarlig redaktør:

Eivind Skår Ertesvåg

 

Kontakt Sosialnytt:

kontakt@sosialnytt.com