Onsdag kveld fikk publikum på Det Norske Teatret en helt spesiell gjest da kronprinsesse Mette-Marit kom alene for å delta på lesesirkelen om Jon Fosses roman «Naustet».
Kronprinsessen, som i mange år har vist sin store kjærlighet for litteratur, satte seg sammen med forfatterne Erlend Loe og Olaug Nilssen, samt litteraturkritiker Bernhard Ellefsen, for å dykke ned i Fosses intense roman fra 1989.
«Naustet» er kjent for å være et tett og dramatisk trekantdrama som utspiller seg over noen få sommerdager. Vennskap, sjalusi, kjærlighet og død driver historien frem – og det hele ender brutalt.
Festivalens høye beskytter
Kronprinsesse Mette-Marit forlot Det Norske Teatret med bok under armen, men hun forlot ikke festivalen uten å sette sitt preg. Hun er nemlig ikke bare en engasjert deltaker – siden 2023 har hun vært festivalens høye beskytter.
Det innebærer også at hun er kongelig beskytter for Fosseforedraget og Fosseprisen for oversettere, opprettet etter at Jon Fosse ble tildelt Nobelprisen i litteratur.
I anledning foredraget har Kongehuset publisert dette bildet:

En festival i Fosses ånd
Den internasjonale Fossefestivalen (DIFF) ble etablert i 2019 og arrangeres i år for femte gang, fra 5. til 13. september. Festivalen rommer både internasjonale gjestespill, egne produksjoner og faglige samtaler. Hovedmålet er å utforske dramatikken som har vokst frem siden Fosses debut som dramatiker i 1994.
Da Svenska Akademien i 2023 ga Nobelprisen til Jon Fosse, beskrev de ham som en forfatter med den sjeldne evnen til å «gi stemme til det usigelige». Fredag ble hans første roman etter prisutdelingen, «Vaim», lansert på Det Norske Teatret – et øyeblikk som understreker hvilken enorm posisjon Fosse nå har i både norsk og internasjonal litteratur.