Hjem Helse Den japanske gåmetoden sprer seg – fungerer bedre enn 10.000 skritt

Den japanske gåmetoden sprer seg – fungerer bedre enn 10.000 skritt

I vesten forbinder vi ofte trening med svette, høy puls og et intenst jag etter å yte maks. Men i Japan går de en helt annen vei – bokstavelig talt.

Glem treningssenter, dyre abonnement og proteinshaker. Den nyeste helse-trenden som tar verden med storm er både gratis, enkel – og ekstremt effektiv.

Den kalles «den japanske metoden», og er anbefalt av Dr. Saurabh Sethi, som er utdannet ved både Harvard og Stanford. Metoden handler om intervall-gåturer – en teknikk som ikke bare forbedrer kondisjonen, men også blodsukkeret, musklene og humøret. Det skriver NDTV.

– Det er intensiteten, ikke bare antall skritt, som teller, sier Sethi i en uttalelse delt på sosiale medier.

Slik gjør du det – steg for steg

  1. Start med 3–5 minutter rolig gange
  2. Gå 3 minutter i normalt tempo
  3. Deretter 3 minutter i raskt tempo
  4. Gjenta vekslingen i 30 minutter
  5. Avslutt med et par minutters rolig gange

Alt du trenger? Et par gode sko – og viljen til å sette ett bein foran det andre.

Mye mer enn trening

I Japan handler ikke dette bare om å forbrenne kalorier. Det handler om bevisst tilstedeværelse, å finne ro i kroppen og samtidig gi hjertet det det trenger.

Mange beskriver metoden som en kombinasjon av trening og meditasjon. Det reduserer stress og gir klarhet – uten at man må svette seg gjennom en bootcamp.

Ifølge eksperten er 10.000 skritt fortsatt bra, men å skifte tempo gir kroppen langt bedre stimuli.

– Du får både fysisk og psykisk helsegevinst på en gang, sier Sethi.

Neste gang du vurderer å hoppe over treningen fordi dørstokkmila føles for lang: Ta på deg skoene, og prøv den japanske metoden i ditt eget tempo. Det kan bli din nye favorittvane.

  1. går tur
  2. alkohol
  3. snorke

Solsialnytt har siden 2014 gitt deg de mest engasjerende historiene i Norge. Hovedfokuset vårt er å gi deg positive historier. 

@Erte Media AS

Redaksjon

Ansvarlig redaktør:

Eivind Skår Ertesvåg

Kontakt Sosialnytt:

kontakt@sosialnytt.com