Hjem NyheterØkonomi Denne 2-øringen er verdt tusenvis av kroner

Denne 2-øringen er verdt tusenvis av kroner

En liten 2-øring fra 1968 vekker nå stor oppsikt – og det er ikke uten grunn.

For noen var den bare en småmynt, for andre et samleobjekt. I dag er den en liten skatt. Oslo Myntgalleri har nemlig lagt ut det sjeldne 2-øringsstykket på nettauksjon, og prisen har allerede nådd 16.000 kroner. Det er dobbelt så mye som utropsprisen!

Allerede i 1968 skapte mynten overskrifter. VG skrev den gang: «2-øring verdt 500 kroner». Nå, over 50 år senere, har verdien skutt i været.

Arne Riise, styreleder i Oslo Myntgalleri, forteller at det er få eksemplarer av mynten som ble laget:

– I utgangspunktet skulle det ikke trykkes noen 2-øringer i 1968. Men for å lage et komplett årssett ble det produsert kun 3467 eksemplarer. Det gjør den til en av Norges sjeldneste mynter etter 1865.

Denne er nå verdt tusenvis av kroner. Foto: Oslo Myntgalleri

Riise vet hva han snakker om. I mai solgte han Norges dyreste mynt noensinne – en 100 dukat gullmynt fra 1621 – for svimlende 23 millioner kroner.

2-øringen fra 1968 ble kun utgitt i årssett. Samlerne jakter derfor også på hele settet, som nå også inngår i auksjonen.

– Det er ekstra stas at både 2-øringen og årssettet fra 1968 skal auksjoneres samtidig. Mange begynte å samle på grunn av denne mynten, sier Riise.

Auksjonen avsluttes 16. juli, og 507 samleobjekter – alt fra mynter og sedler til OL-minnemynt – skal under hammeren.

  1. boks
  2. grace kelly

Solsialnytt har siden 2014 gitt deg de mest engasjerende historiene i Norge. Hovedfokuset vårt er å gi deg positive historier. 

@Erte Media AS

Redaksjon

Ansvarlig redaktør:

Eivind Skår Ertesvåg

Kontakt Sosialnytt:

kontakt@sosialnytt.com