Bryteren Morten Thoresen (28) er kjent for å tåle en støyt, men under den beinharde «hurramegrundt»-øvelsen i «Kompani Lauritzen» fikk han en skade han mener burde blitt behandlet – men som ble avvist av befalet.
Nå raser han over avgjørelsen og kaller det hele for et «galehus».
Under en hektisk situasjon i rekruttperiodens avgjørende døgn falt en hjelm rett ned i hodet på Thoresen. Det skjedde da Anette Trettebergstuen (43) skulle hente sekken sin fra skapet. Smellet var så hardt at 28-åringen falt bakover, tydelig omtåket, mens blodet rant nedover ansiktet hans.
Til tross for at han var synlig skadet, ble han raskt hentet ut i gangen der fenrik Geir Aker (49) inspiserte hodet hans.
– Du har fått et sår, konkluderte fenriken kort.

Men for Thoresen var det langt mer alvorlig enn som så.
– Jeg har sydd 43 ganger i trynet mitt, jeg vet når noe må sys og ikke. Og det kuttet skulle definitivt vært sydd! sier han til Se og Hør etter innspillingen.
Likevel ble det bestemt at han skulle fortsette øvelsen uten videre medisinsk hjelp.
– Jeg holdt på å svime av!
Til tross for at han mente han trengte behandling, måtte Thoresen gjennomføre den beinharde øvelsen sammen med de andre rekruttene. Og det ble ikke lettere av at han etter eget utsagn også hadde pådratt seg en hjernerystelse.
– Jeg gikk ned i knestående. Jeg holdt på å svime av. At jeg hadde hjernerystelse kan jeg trygt si.
Likevel måtte han fortsette med utfordringene – inkludert å dykke tre meter under vann.
– Da jeg kom opp igjen, sa kapteinen noe til meg, men jeg måtte bare si: ‘Sorry, jeg har vondt i hodet.’ Jeg var helt ferdig. Det var 24 timer med helvete.
TV 2 forsvarer avgjørelsen
Pressesjef i TV 2, Jan-Petter Dahl, har svart på kritikken og forklarer at befalet har lang erfaring med å vurdere kutt og småskader.
– Er de usikre, har de lav terskel for å konferere med kompaniets lege. I dette tilfellet ble det vurdert at det ikke var akutt behov for legehjelp, og Morten ble senere sjekket av legen.
Han legger også til at alle deltakere får medisinsk oppfølging gjennom hele innspillingen.
Men Thoresen er ikke i tvil om hva han mener:
– Det der var fette sykt. Ikke fortell meg at det ikke skulle vært sydd.
Det var ikke bare hodet til Thoresen som fikk gjennomgå i programmet. Også hans edlere deler fikk seg en trøkk under den ene øvelsen.