Hjem KjendisnyttDisse skal lede Reiseradioen i sommer – flere kjente navn på plass

Disse skal lede Reiseradioen i sommer – flere kjente navn på plass

av Eivind Skår Ertesvåg

For 63. året på rad skal «Reiseradioen» fylle norske sommerdager med badetemperaturer, konkurranser, musikk og lettbeint sommerstemning. Nå har NRK avslørt hvem som skal lede årets sendinger.

For mange nordmenn er det nesten ikke ordentlig sommer før «Reiseradioen» er tilbake på NRK P1.

Den velkjente kjenningsmelodien «The Kid from Red Bank» har i generasjoner vært lyden av bilferier, hytteturer, stranddager og morgenkaffe i solveggen.

Nå er det klart hvem som skal ta lytterne gjennom sommeren 2026.

Åtte programlederpar klare

NRK har satt sammen åtte ulike programlederpar som skal lede sendingene hver sin uke.

Årets sesong starter lørdag 20. juni, og sendingene går på NRK P1 fra klokken 09.00 til 11.00. Programmet kan også høres når som helst i NRK Radio-appen.


Som vanlig blir det utegående reportere, skippermøte, konkurranser og badetemperaturer fra hele landet.

Disse leder Reiseradioen uke for uke

Uke 26: Marte Stokstad og Kåre Magnus Bergh
Uke 27: Solveig Kloppen og Thomas Numme
Uke 28: Olav Viksmo-Slettan og Silje Nordnes
Uke 29: Ragnhild Silkebækken og Alexander Sandtorv
Uke 30: Javad El Bakali og Adelina Ibishi
Uke 31: Mia Hundvin og Magnus Devold
Uke 32: Odd-Magnus Williamson og Martha Leivestad
Uke 33: Ronny Brede Aase og Tuva Fellman

Listen inneholder både erfarne radio- og TV-profiler, komikere, programledere og tidligere idrettsprofiler.

reiseradioen
Årets programledere i «Reiseradioen» er klare. Programmet sendes på NRK P1 gjennom sommeren. Foto: NRK

Kjente navn og nye stemmer

Blant de mest kjente navnene finner vi blant andre Solveig Kloppen og Thomas Numme, som mange forbinder med TV-suksesser og lun humor.

Silje Nordnes, Marte Stokstad, Kåre Magnus Bergh, Ronny Brede Aase og Tuva Fellman er også profiler mange NRK-lyttere kjenner godt fra før.

Samtidig får lytterne også høre nyere stemmer i Reiseradioen-sammenheng, blant dem Adelina Ibishi og Javad El Bakali.


NRK trekker selv frem at de to debutantene gleder seg til sommerjobben i det tradisjonsrike radioprogrammet.

En sommertradisjon for hele landet

«Reiseradioen» har vært sendt hver sommer siden 1963.

Programmet har overlevd generasjonsskifter, nye medievaner og strømmetjenester, men holder fortsatt stand som en av NRKs mest folkekjære sommertradisjoner.

Noe av hemmeligheten ligger kanskje i blandingen av lett prat, aktuelle gjester, lokale innslag og den helt spesielle sommerfølelsen.

For mange er det ikke så viktig om man hører programmet i bilen, på hytta, på kjøkkenet eller i båten. Det viktigste er at «Reiseradioen» er der.

Sommeren starter på radio

Når årets første sending går på lufta 20. juni, er det Marte Stokstad og Kåre Magnus Bergh som får æren av å åpne sesongen.


Deretter følger syv nye programlederpar gjennom sommerukene.

Og som alltid kan lytterne vente seg både latter, badetemperaturer, konkurranser og små øyeblikk som hører sommeren til.