Hjem Historier fra livet Dro på tur i 1000 døgn – anbefaler ingen å gjøre det samme

Dro på tur i 1000 døgn – anbefaler ingen å gjøre det samme

Nordmenn er glade i turlivet, og tv-personligheter som Alexander Read med barna og Lars Monsen får folk til å flokke seg rundt skjermene. For Bengt-Are Barstad gikk turen litt lenger enn den gjør for de fleste av oss.

De fleste av oss nøyer seg imidlertid med en dagstur til fots eller på ski. Men Bengt Are Barstad (50) tok det helt ut: Han sa opp jobben og dro ut i naturen for å bli der i 1000 døgn. Eventyreren forteller Aftenposten at han trives, men legger til at han ikke anbefaler noen å gjøre det samme.

Femtiåringen jobbet i en sportsbutikk og var eneforsørger for to gutter da han satte en dato fem år frem i tid: Han skulle ut på tur i tusen dager.

– Rammen er at jeg skal leve og bo ute, bevege meg sakte nordover i Norge og nyte de naturområdene jeg drar igjennom, sier Barstad til Aftenposten når avisa møter han i Øvre Dividal nasjonalpark i indre Troms. Å ligge mye i ro i mørketiden er helt i tråd med prosjektet.

Når dagene er lange og forholdene er gode forflytter han seg.

Han har styrt unna matbutikker, hoteller og serveringssteder.

– Jeg har ikke laget noen regel om at jeg ikke kan gjøre det. Det har kommet veldig naturlig. Jeg har ikke noe behov for det, sier han til avisa.

Det er faren hans som med jevne mellomrom kommer med forsyninger til Barstad og de fire alaska husky-hundene hans som også får sove i teltet.

– Det er jo fire varmeovner, sier han og legger til at han ennå ikke har frosset i teltet en eneste natt.

Underveis har barstad laget filmer og TV-serie for Naturkanal1 og levert artikler til ulike magasiner.

Hva han gjør når turen er over er han ikke sikker på.

– I utgangspunktet tenkte jeg å sette meg i en bil, putte hundene i bur og kjøre sørover, men det føltes ikke riktig. Så jeg skal klippe meg og ta en dusj, og så blir det 1000 dager til. Da skal jeg snu og bevege meg sørover igjen, sier han til Aftenposten.

Du kan følge eventyret hans på instagramkontoen 1000dagerute.

Solsialnytt har siden 2014 gitt deg de mest engasjerende historiene i Norge. Hovedfokuset vårt er å gi deg positive historier. 

@Erte Media AS

Redaksjon

Ansvarlig redaktør:

Eivind Skår Ertesvåg

Kontakt Sosialnytt:

kontakt@sosialnytt.com