Hjem KjendisnyttDurek Verrett har fått ny nyre – operasjonen var vellykket

Durek Verrett har fått ny nyre – operasjonen var vellykket

av Eivind Skår Ertesvåg

Etter flere år med alvorlig nyresykdom og krevende dialysebehandling har Durek Verrett fått beskjeden han har ventet på. 51-åringen har gjennomgått en vellykket nyretransplantasjon på Rikshospitalet. Nå forteller han og prinsesse Märtha Louise om den enorme takknemligheten de føler.

Det har vært en lang og krevende vei for Durek Verrett.

I flere år har ektemannen til prinsesse Märtha Louise vært avhengig av regelmessig dialyse som følge av alvorlig nyresykdom. Nå kan hverdagen hans bli en helt annen.

Verrett har fått en ny nyre.

Nyheten ble offentliggjort av parets manager Carina Scheele Carlsen. Transplantasjonen ble gjennomført ved Oslo universitetssykehus, Rikshospitalet, og skal ha vært vellykket.

– Enorm takknemlighet

For Märtha Louise og Durek har ventetiden vært lang. Paret opplyser at de er svært lettet over at operasjonen er gjennomført.


Samtidig er tankene deres først og fremst hos personen som gjorde transplantasjonen mulig.

– Først og fremst kjenner vi på en enorm takknemlighet overfor at noen er villig til å være donor. Det er vanskelig å sette ord på hva en slik gave betyr, sier Märtha Louise.

Paret omtaler den nye nyren som en ny sjanse for Durek.

De har ikke offentliggjort når selve operasjonen fant sted. Familien ber samtidig om ro og privatliv mens Verrett kommer seg etter inngrepet.

Har levd med dialyse i flere år

For dem som har fulgt Durek Verrett de siste årene, har helseproblemene hans vært godt kjent.

Han har tidligere gjennomgått en nyretransplantasjon, men har de siste årene igjen vært avhengig av dialyse.


Sosialnytt har tidligere skrevet om hvordan Durek beskrev livet med dialyse som «en fengselsstraff». Behandlingen har lagt sterke føringer på hverdagen og blant annet gjort reiser langt mer kompliserte.

I et innlegg som Durek delte på Instagram etter transplantasjonen, beskriver hans nære venn Lars Berteig Andersen nettopp hvilken forskjell den nye nyren kan gjøre.

Etter flere år der livet måtte planlegges rundt behandling flere ganger i uken, håper de nå på en langt friere hverdag.

Hyller det norske helsevesenet

Verrett retter også en stor takk til dem som har behandlet ham gjennom sykdomsperioden.

Han har vært fulgt opp ved både Drammen sykehus og Rikshospitalet, og skryter spesielt av hvordan han har blitt møtt av helsepersonellet.

– Jeg har fått behandling mange steder i verden, men jeg har aldri opplevd den varmen, omtanken og menneskeligheten som jeg har møtt hos helsepersonell i Norge generelt, og ved Drammen sykehus spesielt, sier Verrett.


Manageren hans opplyser at Verrett har vært bosatt i Norge siden 2024 og er en del av det norske helsevesenet. Transplantasjonen skal ha skjedd etter de medisinske kriteriene og prioriteringsreglene som gjelder i Norge.

Vil rette oppmerksomheten mot organdonasjon

Märtha Louise og Durek håper samtidig at deres historie kan bidra til økt oppmerksomhet rundt organdonasjon.

For familien innebærer transplantasjonen først og fremst håp om at en svært krevende periode nå kan være over.

Sosialnytt har flere ganger omtalt Dureks helseproblemer. Allerede i 2023 skrev vi om hvordan han måtte gjennom dialysebehandling tre ganger i uken.

Nå er beskjeden altså en helt annen.

Etter år med behandling og venting har Durek fått en ny nyre – og ifølge familien har operasjonen gått bra.