I år skal prinsesse Märtha Louise og Durek Verrett gifte seg. Men Dureks 80-år gamle mor står ikke på gjestelisten.
I New York sitter 80 år gamle Veruschka Urquhart og føler seg utelatt fra sin sønns forestående bryllup. Til tross for å ha delt et nært bånd med sønnen Durek Verrett tidligere, har Veruschka ikke mottatt invitasjon til bryllupet, og kommunikasjonen mellom mor og sønn har vært fraværende i lengre tid, inkludert under viktige familiehøytider. Det forteller hun i et nytt intervju med Se og Hør.
Hun forteller at hun verken hørte fra sønnen til jul, eller da hun feiret 80-år i fjor sommer. Og kanskje verst av alt var da hun fikk vite at Durek og Märtha hadde feiret jul i New York (hvor hun bor) i 2022, uten at hun hørte noe fra sin sønn.
At sønnen i det heletatt skal gifte seg, fikk hun første høre av Se og Hør forrige høst.
– Skal han gifte seg i Norge! Men ikke før neste høst? Det var da usedvanlig lenge til, sa hun da til magasinet.
Veruschka, som tidligere hadde et kjærlig forhold til sin sønn og delte hans interesse for det spirituelle, har sett en endring i Durek etter at han ble sammen med prinsesse Märtha Louise. Hun kritiserer sønnens fokus på økonomisk gevinst og hans fraværende respekt for familietradisjoner, spesielt hans farsside. Veruschka, med sterke norske røtter gjennom sin bestemor, uttrykker også skuffelse over Dureks påstander om sin sjamanistiske arv og det hun ser som en forvandling til det verre siden han traff Märtha Louise.

Stammer fra Norge
Dureks mamma har selv en norsk mor.
Hennes navn var Lilli Karense Gulovna Arnesen, født og døpt i Sagene-området i Oslo. Da hun var 14 år i 1909, flyttet hun til New York, hvor hun snart fikk to barn, inkludert Edward (1916–1995), Dureks bestefar og Veruschkas far.

Veruschka, som fortsatt drømmer om å besøke Norge, håper at Durek vil gjenfinne seg selv og det gode i menneskene han tidligere arbeidet for. Hun føler en dyp tilknytning til sine norske aner og ønsker at hennes sønn skal ære disse i stedet for å distansere seg. Selv om hun står utenfor det kommende kongelige bryllupet, bærer Veruschka fortsatt kjærlighet for sin sønn og håper på en fremtidig forsoning.
– Jeg er også veldig skuffet over at han ikke respekterer farsarven sin. Faren var entreprenør og bygningsarbeider, ikke sjaman. Det var hans store stolthet, sier hun til Se og Hør.