Den siste uken har en nydelig historie versert på sosiale medier. Historien har et nydelig budskap som mange kan ta lærdom av.
Se på dette bildet:

En antropolog oppsøkte en afrikansk stamme. Han samlet sammen noen barn og fortalte at han ville utfordre de til en konkurranse. Han plasserte så en kurv med deilige frukter nær en trestamme og fortalte dem: Det første barnet som kommer frem til treet vil få kurven.
Da han ga dem startsignalet, ble han overrasket over at de gikk sammen, og holdt hverandre i hendene til de nådde treet samtidig og delte frukten!
Antropologen så på barna med forundring og spurte hvorfor de hadde gjort dette. De kunne jo løpt raskt og satser på å få hele kurven for seg selv.
Barna så overrasket på han og svarte: Ubuntu.
«Det vil si, hvordan kan en av oss være lykkelig mens resten er ulykkelige?»
Ubuntu i deres sivilisasjon betyr: (Jeg er fordi vi er).
Denne historien har blitt delt på en rekke plattformer, inkludert Facebook og X den siste uken. Vi har ikke klart å verifisere om den er ekte eller ei, men budskapet er jo like nydelig uansett.
Og begrepet og filosofien bak «Ubuntu» er så absolutt ekte. En publisert studie av Mugumbate, J. & Nyanguru, A så på nettopp denne tankegangen blant afrikanske stammer og skriver i sin publikasjon:
«Ubuntu kan best beskrives som en afrikansk filosofi som legger vekt på ‘å være seg selv gjennom andre’. Det er en form for humanisme som kan uttrykkes i frasene ‘Jeg er fordi vi alle er’.»