En kort, nesten kryptisk e-post sendt våren 2019 har igjen satt navn på dagsorden – også i Norge.
19. mars 2019 sendte Jeffrey Epstein en e-post til sin faste advokat, Darren Yndike. Emnefeltet var enkelt: «telefonnumre i tilfelle trøbbel».
I selve meldingen listet Epstein opp syv navn: «Miro. Terje lang ruemmler rothschild Jagland jabor».
To av disse navnene er norske.
To norske navn på listen
Ifølge dokumentene er «Terje» høyst sannsynlig Terje Rød-Larsen. I Epstein-filene omtales han ofte kun med fornavn.
Det er også liten tvil om at «Jagland» viser til tidligere statsminister Thorbjørn Jagland, som på det tidspunktet var generalsekretær i Europarådet og medlem av Nobelkomiteen.
Begge er i dag siktet i forbindelse med Epstein-saken – Rød-Larsen for medvirkning til korrupsjon og Jagland for grov korrupsjon.

Epsteins advokat reagerte raskt på e-posten og ba en assistent skaffe telefonnumrene til personene på listen. Ifølge dokumentene ble det sendt over visittkort.
Hvem var de andre?
Listen inneholdt også flere internasjonale navn:
- «Miro» antas å være Miroslav Lajcak, tidligere utenriksminister i Slovakia.
- «Ruemmler» tolkes som Kathryn Ruemmler, tidligere juridisk rådgiver i Det hvite hus under Barack Obama.
- «Rothschild» kan vise til Ariane de Rothschild.
- «Lang» kan være Jack Lang, tidligere fransk statsråd – eller filmprodusent Caroline Lang.
- «Jabor» antas å være en person med forbindelser til Qatars kongefamilie.
Flere av disse navnene har fått økt oppmerksomhet etter nye avsløringer i saken.
LES OGSÅ: Epstein betalte legeregning for Jagland
Hva slags «trøbbel»?
Aftenposten skriver at det ikke er kjent hva slags problemer Epstein refererte til da han sendte meldingen.
To uker tidligere hadde Epstein skrevet til advokaten:
– Ødelegg denne kommunikasjonen og alle kopier.
Advokaten svarte at han fryktet problemer ved en eventuell «discovery», et juridisk begrep som betyr at motparten i et søksmål kan kreve innsyn i all kommunikasjon.
Samtidig var Epstein tydelig opptatt av rettsforfølgelsen av Paul Manafort, Donald Trumps tidligere valgkampleder.
LES OGSÅ: Her er alle nordmennene som er omtalt i Epstein-dokumentene
– Dette er betegnende for ting det kan bli mer av, skrev Epstein.
Dokumentene antyder at Epstein kan ha vært bekymret for et sivilt søksmål – eller for den føderale etterforskningen som var i ferd med å ta fart.
Kort tid etter ble han pågrepet
I november 2018 publiserte Miami Herald en omfattende reportasje om Epstein og den såkalte «sweetheart deal»-avtalen han hadde fått i 2008.
I februar 2019 slo en dommer fast at avtalen var ulovlig, noe som åpnet for ny etterforskning.
Fire måneder etter e-posten med de syv navnene ble Epstein pågrepet da han returnerte til USA. 10. august 2019 tok han sitt eget liv i fengsel.
Advokaten kommenterer
Aftenposten har bedt om kommentar fra advokatene til de to norske navnene.
John Christian Elden, advokat for Terje Rød-Larsen, uttaler:
– Vi kan vanskelig kommentere hva Epstein har tenkt eller ikke tenkt. Uansett har dette ingen relevans for vurdering av spørsmålet om gjenytelser.