Norge har et stort pågående utbrudd av omikronvarianten av covid-19 for tiden, men Folkehelseinstituttet (FHI) tror toppen er nådd.
Det er foreløpig registrert 156 dødsfall i uke 10 etter 152 i uke 9, som er det høyeste antall på en uke så langt i pandemien. Dette opplyser FHI i den nyeste ukesrapporten.
– Det er ikke overraskende at det er flere covid-19 dødsfall nå enn ved tidligere bølger. Det skyldes at vi har et betydelig høyere smittetrykk nå, sier Frode Forland fagdirektør ved FHI. Selv om omikron ser ut til å være mindre dødelig enn tidligere varianter, blir det relativt flere dødsfall når så mange smittes, heter det i rapporten.
Tidligere var definisjonen på et covid-19 assosiert dødsfall et dødsfall hvor covid-19 er angitt på dødsattesten OG hvor den avdødde er registrert med en positiv SARS-CoV-2 prøve i MSIS. Nå opererer FHI med en ny definisjon, der alle dødsfall hvor covid-19 er angitt på dødsattesten regnes som et covid-19 assosiert dødsfall.
Den nye definisjonen gjør at det nå totalt er registrert 2169 dødsfall. Det er 357 flere dødsfall enn det ville vært med den gamle definisjonen. Økningen skyldes først og fremst dødsfall i 2022, særlig de siste seks ukene.
De endrede testkriteriene fra slutten av januar 2022 har ført til at færre personer med påvist covid-19, spesielt ved hurtigtester, registreres i MSIS-registeret. Hurtigtester tatt av helsepersonell i helseinstitusjon er fortsatt meldepliktig til MSIS, men det ser ut til å være en underrapportering.
Dette har igjen ført til at flere dødsfall de siste ukene ikke har en positiv prøve i MSIS, selv om de er registret med en covid-19 diagnose i Dødsårsaksregisteret. Dette gjelder særlig dødsfall på sykehjem.
For å unngå en underrapportering er derfor overvåkingen endret til å også inkludere dødsfall uten en positiv prøve i MSIS.
– Antallet dødsfall, uavhengig av dødsårsak, har vært på normalt nivå i Norge siden rett før nyttår, sier Frode Forland. Dette gjelder i befolkningen som helhet, men også i aldersgruppen 65 år og eldre.
Ifølge VGs koronaoversikt er det nå innlagt 536 pasienter ved noeske sykehus med korona. Av disse er 47 innlagt på intensivavdelingen, og 24 mottar respiratorbehandling.
Snittet for nye smittede de siste 14 dagene er 1972 personer per 100.000 innbygger.
Trenden er fallende i både Oslo, Bergen, Trondheim og Stavanger.