I den nyeste episoden av Prime-serien «Born to Run» åpner Filip Ingebrigtsen opp om de dype familiekonfliktene som har preget familien i flere år. Han sier rett ut at han har «mistet både mor og far» – og stiller spørsmål ved moren Tone Ingebrigtsens valg under rettssaken mot faren.
Samtidig anklager Gjert Ingebrigtsens advokat, John Christian Elden, sønnene for å bruke serien til å «kapitalisere på konflikten».
I serien får seerne se Filip og broren Jakob Ingebrigtsen reagere etter dommen der faren ble dømt for kroppskrenkelse mot datteren, men frikjent for mishandling av Jakob.
– Det er så feil at han frikjennes på alle punkter på deg, sier Filip til broren.
– Ja, det var … veldig merkelig, svarer Jakob.
For Filip var rettssaken spesielt vanskelig da moren tok plass i vitneboksen. Hun støttet ektemannen og nektet å la barna være til stede under vitnemålet.
– Jeg tror nok den tøffeste dagen var da min tidligere mor vitnet. Man håper alltid at en mor skal beskytte sine unger, sier Filip i serien.

Også Jakobs kone, Elisabeth Asserson Ingebrigtsen, retter sterke ord mot Tone:
– Spesielt etter jeg fikk Filippa selv … og som mor … å ikke stå opp for barna sine, kommer jeg ikke til å tilgi, sier hun.
Filip forteller at bruddet med foreldrene har vært en lang og smertefull prosess.
– Det har vært en prosess over flere år der jeg har mistet min mor og min far. Forholdet til familien er veldig ødelagt. Men vi søsknene som står sammen i dette, blir bare sterkere, sier han.
Elden: – «De bruker rettssaken til å tjene penger»
Gjert Ingebrigtsens advokat John Christian Elden reagerer sterkt på at familien nå viser rettssaken i en internasjonal TV-serie.
– Dette underbygger det vi påpekte under saken – at utøverne ønsker alt annet enn ro, og bruker den belastende rettssaken til å kapitalisere på konflikten, sier Elden til VG.
Han mener sønnene bevisst holder konflikten varm gjennom medieopptredener og serier.
Brødrene slår tilbake
Brødrenes presserådgiver Espen Skoland avviser påstanden og sier at serien bare viser deres virkelighet.
– Scenen er med fordi brødrene opplever dette som et gjentakende problem. Gjert har flere ganger dukket opp der sønnene trener, selv når hans egne utøvere ikke er til stede – til tross for at de har bedt om å slippe det, sier Skoland.
Han hevder at Gjert ikke søker forsoning, men fortsetter å opptre truende.
– Elden kan gjerne forsøke å skape et bilde av at forsoning er ønsket. Men det er Gjert som ringer idrettsledere og truer med å ødelegge for utøvere. Det er lite som minner om forsoning i slik oppførsel, sier Skoland.
Gjert Ingebrigtsen ble i juni dømt til 15 dagers betinget fengsel for kroppskrenkelse mot datteren, men frikjent for mishandling av sønnen Jakob. Han ønsker nå å fortsette som trener for sine utøvere – mens sønnene fortsetter å dele sin historie i Born to Run.


