Hjem DyrFire små løveunger født i Dyreparken

Fire små løveunger født i Dyreparken

av Eivind Skår Ertesvåg

Fire små løveunger kom til verden i Kristiansand Dyrepark onsdag kveld. Ifølge Dyreparken ser alt foreløpig bra ut med både løvemor Kira og de nyfødte ungene.

Det er alltid noe helt spesielt når nytt liv kommer til verden – men når det skjer i løveflokken i Dyreparken, blir det ekstra stort. Onsdag kveld fikk løvinnen Kira fire små unger, og nå får den lille familien ro den første tiden.

Kira passer godt på de små

Løvemor Kira er åtte år gammel og kom til Kristiansand Dyrepark for fire år siden. Det samme gjorde løveungenes far, Mufasa, som også er åtte år. Begge kom til parken gjennom et bevaringsprogram.

Biolog Helene Axelsen forteller i en pressemelding at mor og unger følges tett.

– Kira er en erfaren mor som tar godt vare på ungene sine. Alt ser fint ut med de små så langt. Det er viktig at løvene får helt ro den første tiden, og vi følger med dem via kamera, sier biolog Helene Axelsen.

For å gi Kira og ungene mest mulig fred, er Løvehuset foreløpig stengt for gjester. Det betyr at publikum må smøre seg med tålmodighet før de får se de små nykommerne.


Trenger fred den første tiden

De første dagene og ukene er sårbare for nyfødte løveunger. Derfor gjør Dyreparken det de kan for å unngå unødvendige forstyrrelser.

Løver får vanligvis mellom én og seks unger i hvert kull. Drektighetstiden er rundt tre og en halv måned, og de små veier bare én til to kilo når de blir født.

Etter omtrent elleve dager åpner løveungene øynene. Når de er rundt to uker gamle, begynner de å bevege seg mer rundt – og etter en måneds tid kan de allerede løpe.

Flere løveunger på kort tid

Dette er ikke første gang Kristiansand Dyrepark kan dele en slik gledelig nyhet. Også i fjor sommer ble det født løveunger i parken.

På Facebook har Dyreparken delt en video hvor de skriver:

«I går kveld kom det nye løveunger til verden. Foreløpige observasjoner viser fire små unger, og alt ser ut til å stå bra til med både mor Kira og de nykomne ❤️


– Kira er en erfaren mor som tar godt vare på ungene sine. Alt ser fint ut så langt, men det er viktig at de får helt ro den første tiden. Vi følger derfor med på dem via kamera, forteller biolog Helene Axelsen.

Løvehuset er midlertidig stengt 🚪

For å sikre optimale forhold og minimere forstyrrelser for den nye familien, vil Løvehuset holdes stengt for gjester inntil videre.

Viktig bidrag for fremtiden 🌍

Foreldrene Mufasa (😎 og Kira (😎 er en del av det internasjonale bevaringsprogrammet i dyreparkorganisasjonen EAZA. Målet med programmet er å sikre en sunn bestand av løver i dyreparker som en reserve for fremtiden 🦁«

For mange dyrevenner blir nok dette en av vårens søteste nyheter. Fire små løveunger har meldt sin ankomst – og nå venter en spennende tid for både løveflokken og Dyreparken.