Hjem Fremhevet Folkekjære Tore Strømøy forlater NRK etter flere tiår: Det har vært tøft

Folkekjære Tore Strømøy forlater NRK etter flere tiår: Det har vært tøft

Tore Strømøy har vært en kjent og kjær TV-profil i Norge i nesten 40 år, spesielt kjent for suksessen med «Tore på sporet». Men etter en turbulent tid, hvor han har stått midt i en mediestorm, kommer sjokkbeskjeden: Strømøy forlater NRK.

Den folkekjære programlederen har alltid vært åpen om de utfordringene han har møtt. Etter at dokumentaren «Ingen elsker Bamsegutt» ble sendt på NRK, ble Strømøy utsatt for kraftig kritikk.

Dokumentaren om Jan-Egil «Bamsegutt» Granfoss, som satt fast på Filippinene, rørte mange, men da det ble kjent at NRK hadde utelatt informasjon om en gammel dom mot Granfoss, raste tilliten til kanalen. Kritikken rammet både Strømøy og NRK hardt, og førte til at programmet ble tatt av skjermen.

Utviklet angst

Strømøy har senere fortalt om hvordan denne mediestormen påvirket ham. I et intervju med Else Kåss Furuseth beskrev han hvordan presset var så intenst at han utviklet angst.

«Jeg våkner hver morgen med denne lammende, vonde følelsen,» fortalte han, og la til at han på et tidspunkt trakk seg tilbake og sluttet å svare på telefonen.

«Jeg følte det som at jeg bare lå og holdt meg fast i jorda, for ikke å bli slynget ut i verdensrommet. Det var så gæli. Og det har jo selvfølgelig gjort noe med meg. Det gjør at jeg har fått angst, ikke sant. Jeg våkner sånn om morgenen, sa Strømøy og la til:

«Jeg er redd.»

Tore Strømøy
Tore Stømøy sammen med kjæresten. Foto: Tore Strømøy / Instagram

Til tross for utfordringene, fortsatte Strømøy å jobbe i NRK, om enn i en mer tilbaketrukket rolle. Han var tilbake på skjermen i humorsatsingen «Gym» før sommeren, men nylig kom meldingen om at Strømøy nå avslutter sitt lange kapittel i NRK.

Regiondirektør i NRK Midt, Eivind Undrum Jacobsen, uttrykte stor takknemlighet for Strømøys mangeårige innsats og sa at det nå var riktig tidspunkt å avslutte samarbeidet.

– Tore Strømøy har vært en viktig profil for NRK med stor folkelig appell. Nå var det riktig å avslutte samarbeidet, sier regiondirektør i NRK Midt, Eivind Undrum Jacobsen, til VG.

Mandag ble det offisielt: Tore Strømøy er ferdig i NRK etter nesten 40 år. Beslutningen kom kort tid etter at hans radioprogram «Telefontimen med Tore» var tilbake på NRK P1+, noe som gjør avgjørelsen ekstra overraskende for mange.

På Instagram samme dag delte Strømøy et innlegg der han, til tross for den vemodige avgjørelsen, så ut til å nyte livet.

«Tørr asfalt og solstråler! Da er vi på veien igjen. Viragoen koser seg like mye som oss,» skrev han.

Reaksjonene fra seerne lot ikke vente på seg. Mange uttrykte sin sorg over at Tore Strømøy nå forlater NRK.

«Veldig flotte program du har laga 👍 Men veldig trist at du slutter i NRK! Lykke til vidare på ferden😊,» skriver en følger, mens en annen kommenterer: «Jeg håper inderlig at du kan fortsette ditt arbeid for en annen kanal🙏 Vi trenger deg👍🥰»

Det er tydelig at Tore Strømøy har satt dype spor i norsk TV-historie, og at han vil bli savnet av mange. Hans evne til å røre ved folks hjerter, enten det er gjennom spennende etterforskninger eller varme møter, har gjort ham til en av landets mest folkekjære programledere. Nå gjenstår det å se hva fremtiden bringer for den dyktige journalisten.

  1. Tore Strømøy
  2. Tore Strømøy og Bjørn Eidsvåg

Solsialnytt har siden 2014 gitt deg de mest engasjerende historiene i Norge. Hovedfokuset vårt er å gi deg positive historier. 

@Erte Media AS

Redaksjon

Ansvarlig redaktør:

Eivind Skår Ertesvåg

 

Kontakt Sosialnytt:

kontakt@sosialnytt.com