Hjem Nyheter Fra 1. januar blir dette forbudt i Norge – mange har ikke fått det med seg

Fra 1. januar blir dette forbudt i Norge – mange har ikke fått det med seg

Et nytt forbud trer i kraft ved årsskiftet, og det vil påvirke hverdagen til mange nordmenn. Målet er tydelig: Barn skal skjermes bedre mot passiv røyking – både ute og inne.

Fra og med 1. januar 2026 blir det nemlig ulovlig å røyke på lekeplasser, utendørs idrettsplasser – og i bil sammen med barn. Forbudet gjelder både vanlige sigaretter og e-sigaretter.

Bakgrunnen for lovendringen er regjeringens ønske om å redusere tobakksbruk og beskytte barn mot helseskadelig røyk.

– Regjeringen har en klar ambisjon om at alle som vokser opp etter 2010 skal være en tobakksfri generasjon. Da er det også viktig at vi beskytter dem mot passiv røyking, sa helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre (Ap) da forslaget ble lagt fram tidligere i år.

Passiv røyking er dokumentert helseskadelig, og barn regnes som særlig sårbare.

Kommunene får ansvar – men uten røykepoliti

I et brev sendt til landets kommuner skriver Helsedirektoratet at det er kommunen som skal føre tilsyn med at forbudet overholdes. Likevel blir det ingen storstilt kontrollvirksomhet.

Lillestrøm kommune har allerede signalisert hvordan de vil håndtere endringen.

– Det er vår erfaring at slike forbud i all hovedsak respekteres, sier Cathrine G.H. Gundersen, avdelingssjef for helse og mestring i Lillestrøm kommune til RB.

Kommunen vil sette opp tydelige «røyking forbudt»-skilt, men kommer ikke til å drive aktiv kontroll.

– Folk tar ansvar selv

Gundersen peker på erfaringene etter røykeloven i 2004, da røyking ble forbudt på serveringssteder.

– Etter at røykeforbudet ble innført i 2004 har det vist seg at det å regulere røyking på offentlige steder, ikke har vært noe stort problem. Folk tar ansvar selv, og regelverket har gjort det enklere for folk å si fra til røykere som røyker på steder det ikke er lov.

Fra 1 januar 2026 er det ikke lov å røyke på lekeplasser. Foto: Sosialnytt / AI

Hun understreker samtidig at ansvaret ikke bare ligger hos kommunen, men også hos den enkelte røyker – og de som eier eller har ansvar for området.

Kan be folk forlate området

Ifølge Helsedirektoratet kan den som er ansvarlig for et område be folk om å slutte å røyke, eller i ytterste konsekvens bortvise dem dersom forbudet brytes.

Ved gjentatte eller alvorlige brudd kan kommunen gi pålegg om retting og ilegge tvangsmulkt. Det er likevel viktig å merke seg at det er ansvarlig for området, ikke den enkelte røyker, som eventuelt får reaksjoner.

For mange vil forbudet være en naturlig videreføring av eksisterende røykeregler. For andre blir det en påminnelse om at røyking stadig får mindre plass i det offentlige rom – spesielt der barn oppholder seg.

Fra 1. januar er det ingen tvil: På disse stedene er det slutt på røyken.