Tidligere i år ble det kjent at NRK ønsker å øke lisensen fra 2019.
I følge Dagens Næringsliv var ønsket til NRK å øke lisensen med 75 kroner for hver husstand neste år. Det vil si at man årlig må betale 3054 kroner.
I dag blir statsbudsjettet lagt frem, og regjeringen foreslår en noe mindre økning. Deres forslag er i følge Dagbladet at lisensen økes med 61 kroner.
Dette betaler du
I 2010 betalte nordmenn 2434 kroner (inkludert moms) i året for NRK-lisensen. I 2019 betaler man 2970 kroner, mens forslaget til NRK innebærer en årlig sum på 3054 i 2019. Regjeringens forslag tilsvarer 3040 kroner i året.
Alle som eier et TV i Norge må betale denne særskatten som formelt heter kringkastingsavgiften, mens som oftest blir omtalt som NRK-lisensen.
Så mye tjener NRK og Staten
I følge Dagens Næringsliv vil norske hjem totalt betale inn rundt 6 milliarder i denne skatten for 2018. Staten får 12 prosent av summen i moms, noe som tilsvarer 540 millioner kroner, mens NRK sitter igjen med rundt 5,4 milliarder kroner.
Med dagens forslag fra NRK vil kanalen få inn 5,5 milliarder kroner i lisenspenger for 2019.

Fra 2019 øker NRK-lisensen. Foto: Pixabay
«NRK skal fortsette arbeidet med effektivisering, men over tid vil en inntektsutvikling som ikke følger pris- og lønnsutviklingen svekke NRKs evne til å møte den stadig sterkere konkurransen, der de kommersielle norske og globale medieselskapene øker inntektene», skriver kringkastingssjef Thor Gjermund Eriksen, ifølge Dagens Næringsliv.
Tidligere har Stortinget gått inn for å erstatte kringkastingsavgiften. Men det er i så fall ikke bestemt hvilke nye avgifter som da skal ta inn de tapte midlene.
Hva mener du om NRK-lisensen vi har her i landet? Er det greit med en økning eller vil du har den totalt fjernet? Bruk kommentarfeltet vårt på Facebook!