I over 30 år har morgenrutinen vært den samme for svært mange nordmenn. Kaffekoppen på kjøkkenbenken. TV-en på i bakgrunnen. Og God morgen Norge som et trygt og velkjent følge inn i dagen. Nå skjer det noe helt nytt.
Fra og med 7. februar utvider TV 2 sitt populære morgenprogram og lanserer helgesendinger. Det betyr at seerne kan våkne til God morgen Norge også på lørdager og søndager.
Skal vekke Norge sju dager i uka
Helt siden 1994 har God morgen Norge vært en fast del av hverdagen til nordmenn. Nå vil programmet også bli et helgeinnslag – med samme varme stemning, kjente fjes og brede tematikk.
Sendingene går på TV 2 Direkte fra klokken 07.55 til 10.00 både lørdag og søndag. Lørdagen sendes direkte, mens søndagens program spilles inn rett etterpå. For dem som foretrekker rolige morgener, blir sendingene også tilgjengelige i reprise og på TV 2 Play hele helgen.
Kjente programledere – og helgemat på menyen
Seerne vil bli møtt av den faste programledergjengen: Desta Marie Beeder, Espen Fiveland, Vår Staude og Peter Bubresko. I tillegg vil det dukke opp gjesteprogramledere underveis.
På kjøkkenet er det også duket for helgestemning. Christer Rødseth har blitt programmets faste kokk, og får selskap av flere kjente kokkeprofiler som skal servere fristende helgemat og bakst.
– Naturlig å være der også i helgene
Programredaktør i TV 2, Trygve Rønningen, mener utvidelsen er et naturlig steg.
– TV 2 ønsker å være en viktig del av folks hverdag, og God morgen Norge har alltid vært et fint bidrag til dette. Det er naturlig å ha den samme ambisjonen i helgene, og slik binde hverdag og helg sammen med ett av våre viktigste og mest slitesterke programmer gjennom flere tiår, sier Rønningen.

– Dette har seerne ønsket seg lenge
Også redaktør for God morgen Norge, Karianne Solbrække, gleder seg stort til helgestart.
– Endelig kan seerne våre stå opp til God morgen Norge også i helgene. Vi stiller med kjente og interessante gjester, spennende temaer og god helgestemning. Vi i TV 2, og ikke minst gjengen i God morgen Norge, gleder oss til å være på jobb og holde seerne med selskap sju dager i uken, sier hun.
Solbrække peker også på behovet for rolige møteplasser i en urolig tid.
– I en verden med så mye uro og usikkerhet, har jeg tro på at vi trenger et pusterom. Et sted der vi kan snakke sammen på en skikkelig måte, om temaer som engasjerer oss, og bli inspirert og opplyst i et bredt spekter av tematikk.

En ny helgetradisjon for mange
For mange kan dette bli starten på en ny vane. En rolig morgen i sofaen. Kaffelukt i rommet. Og God morgen Norge som setter tonen for dagen – også når det er helg.