Det har vært stille fra den ellers så aktive EAT-gründeren den siste tiden. Årsaken er at hun har vært syk.
Tidligere i dag, la Gunhild ut en oppdatering på Instagram. Der forteller hun hvorfor hun har vært borte fra jobb og rampelyset i det siste.
«Det har vært stille fra meg en stund, fordi jeg ikke har følt meg vel på grunn av en infeksjon. Men disse to guttene og antibiotika gjør livet mye bedre. Jeg håper jeg er tilbake på jobb snart, og blir med på EAT #dreamteam i oppkjøringen mot #EATForum19», skriver hun.
På bildet ser vi Gunhild sammen med ektemannen Petter Stordalen og hunden deres. På bildet ser vi også at Gunhild har et drypp i armen.
Se dette innlegget på Instagram
Har vært syk siden ungdomstiden
Gunhild Stordalen fikk diagnosen systemisk sklerodermi i 2014. Systemisk sklerodermi er en bindevevssykdom som angriper flere organer og forårsaker bindevevsdannelse, såkalt sklerose. Varianten Gunhild har, heter diffus kutan. Det er den verste varianten og rammer en av åtte som får systemisk sklerodermi. Som oftest betyr det en levetid på bare et par år.
I fjor høst ga Gunhild Stordalen ut selvbiografien «Det store bildet». Der avslører Gunhild at hun har vært syk helt siden ungdomstiden.
Hadde gitt dem opp
Om å få den endelige diagnosen i 2014, skriver Gunhild følgende:
«Vi var uten håp. Det fantes ingen plan B. Det fantes ikke en livbøye. Det var ingenting å gjøre. Alt jeg måtte gjennom på Rikshospitalet, var bare en bekreftelse på at alle hadde gitt oss opp», skriver hun i boken.
Eksperimentell behandling
Likevel ga ikke Gunhild opp, og reiste sammen med Petter til Nederland for å prøve ut en eksperimentell stamcellebehandling. Kombinert med en høy dose cellegift ble immunforsvaret hennes restartet, noe som tok hardt på både Gunhild som pasient og Petter som pårørende.
Behandlingen viste seg å være vellykket. Likevel er det fare for tilbakefall og komplikasjoner.
Vi sender mange gode tanker til Gunhild og ønsker henne god bedring.