Hjem Nyheter Studie viser overraskende informasjon om de som bruker Tinder

Studie viser overraskende informasjon om de som bruker Tinder

Dating-appen Tinder handler om å treffe potensielle partnere. Men en ny studie viser at nettdating kanskje ikke handler om dating i det hele tatt…og to av tre Tinder-brukere i undersøkelsen var allerede i et forhold.

Med 75 millioner aktive brukere hver måned, er Tinder den desidert mest populære dating-appen globalt. Men en fersk studie utført av forskere fra Stanford Medicine kom imidlertid til en uventet konklusjon: Mange av brukerne på appen er der ikke for å finne en date.

Faktisk uttrykte halvparten av de spurte Tinder-brukerne at de ikke hadde interesse for å møtes offline. Og videre viste det seg at nesten to tredjedeler enten var gift eller i et forhold.

Dermed kan man jo undre seg hvorfor folk er på Tinder. Studien, som også er omtalt av ZME Science, peker på at det er forskjellinge motivasjoner, men de fleste ser ut til å bruke det til underholdning, distraksjon og som en boost for selvtilliten.

– Jeg ble slått av hvor lite data som eksisterte på hvor fornøyde folk er med nettdating generelt og med offline-datene som det kan resultere i, sier Dr. Elias Aboujaoude som er klinisk professor i psykiatri og atferdsvitenskap og en av forfatterne av studien.

For å finne ut mer, samarbeidet han og teamet ved Stanford med kolleger fra Frankrike og Sveits, og undersøkte totalt 1387 engelsktalende Tinder-brukere mellom 17 og 84 år.

Her spurte de blant annet om hvorfor brukerne benyttet appen, hvor mange de hadde gått på date med, hvilken sivilstatus de hadde. De samlet også inn data via et nettbasert spørreskjema som kunne si noe om brukernes impulsivitet, depresjon, ensomhet og selvtillit.

Mens dating-apper tradisjonelt har vært assosiert med å finne en partner eller bare en flørt rapporterte mange av brukerne at de brukte appen for sosial tilknytning, underholdning, distraksjon og en boost for selvtilliten. I hovedsak fant forskerne ut at datingapper nå ser ut til å fungere mer som andre sosiale medieplattformer.

– Vi kaller dem dating-apper, men de tjener tydeligvis også andre formål enn dating, sier Aboujaoude.

Solsialnytt har siden 2014 gitt deg de mest engasjerende historiene i Norge. Hovedfokuset vårt er å gi deg positive historier. 

@Erte Media AS

Redaksjon

Ansvarlig redaktør:

Eivind Skår Ertesvåg

 

Kontakt Sosialnytt:

kontakt@sosialnytt.com