Hun solgte alt for å bo på cruise, men livet til sjøs er ikke bare luksus. Nå avslører Lynnelle de 10 tingene hun virkelig hater med det.
Livet på bøljan blå høres kanskje ut som en drøm – men for 53 år gamle Lynnelle, som solgte alt hun eide for å leve på cruiseskip, er virkeligheten ikke alltid like idyllisk.
Etter å ha brutt ut av et giftig ekteskap og en slitsom jobb, startet Lynnelle YouTube-kanalen Poverty to Paradise, hvor hun deler ærlige innblikk i hvordan det er å leve som fast passasjer til havs. Hun bruker rundt 2000 dollar i måneden på det hun kaller sitt nye livsprosjekt.
Men i en fersk video setter hun ord på alt det ingen snakker om med cruise-livsstilen – og listen hennes er overraskende lang.
– Noen dager føles det som et flytende fengsel
– Jeg angrer ikke på valget, men jeg skulle ønske noen fortalte meg disse tingene før jeg flyttet ombord, sier Lynnelle ærlig.
Hun peker blant annet på overfylte småbåter som tar deg i land – der passasjerene står tettpakket og frustrerte.
– Jeg hater tenderbåtene. Ikke på grunn av sjøen, men på grunn av menneskene, sier hun.
Kroppen får «tidsjokk» og vaskeriet er en katastrofe
Tiden ombord er også en utfordring. Med stadige tidssonebytter sier Lynnelle at kroppen hennes aldri vet hva klokken egentlig er.
– Skipet sier én ting, kroppen min sier noe helt annet, forklarer hun.
Og glem å få rene klær. Vaskeriet? – En vits. Jeg betaler dyre dommer, men klærne blir aldri helt rene, sier hun oppgitt.

Stress, trengsel og null privatliv
Bassengområdet og treningsrommet er alltid stappfullt. Hun savner å kunne gå eller kjøre bil når skipet legger til, men er helt avhengig av kollektivtrafikk og dyre skyssalternativer.
– Man føler seg fanget, spesielt når det stormer. Du kan ikke bare gå inn i et annet rom – hele huset ditt gynger, sier hun.
Det er sjelden Lynnelle får være i fred.
– Selv når du er i lugaren, banker de på døra for å gjøre rent. Det er aldri stille, sier hun.
Likevel vil hun ikke bytte
Til tross for alle irritasjonsmomentene sier Lynnelle at hun fortsatt elsker friheten og eventyrene livet til sjøs gir.
– Jeg har valgt dette, og jeg lærer å leve med ulempene, sier hun.