Hjem Kjendisnytt I dag er det 6 år siden Minken Fosheim gikk bort – Dette var noen av hennes siste ord

I dag er det 6 år siden Minken Fosheim gikk bort – Dette var noen av hennes siste ord

Det er nå seks år siden den folkekjære skuespilleren og forfatteren Minken Fosheim gikk bort. Hun ble bare 62 år gammel, og hennes bortgang etterlot et stort tomrom i norsk kulturliv.

Minken Fosheim, født Birte «Minken» Fosheim Wienskol i 1956, var en talentfull skuespiller og forfatter. Hun var kjent for sine roller på mange av landets store scener og i populære TV-serier som «Huset med det rare i» og «Karl & Co». Hun hadde en unik evne til å underholde og berøre mennesker i alle aldre.

Minken var også søsteren til den talentfulle musikeren Lage Fosheim, kjent fra popduoen The Monroes. Tragisk nok døde også Lage av kreft noen år før Minken, kun 55 år gammel.

Livsverket: Minkens Barne- og Ungdomsteater

I 1992 startet Minken sitt livsverk, Minkens Barne- og Ungdomsteater, som har inspirert og hjulpet barn i over 30 år. Hun hadde et brennende engasjement for å hjelpe barn til å utvikle seg, vokse og bli trygge på seg selv gjennom teater.

Det er nå 6 år siden Minken Fosheim døde.

«I et samfunn som ofte er preget av konkurranse, håper vi å kunne stimulere barn og ungdom til å bruke den fantasien vi alle i utgangspunktet er utstyrt med,» sa Minken om sitt teater.

En siste hilsen

Den 19. juni 2018 tok venner, familie og kolleger farvel med Minken i en fullsatt Uranienborg kirke. Presten Per Arne Dahl talte om hennes innholdsrike liv og hennes bidrag til underholdningsbransjen.

«Sorg er prisen vi betaler for å ha elsket,» uttalte han, og delte skuespillerens siste ord:

«Jeg er ikke redd for å dø. Men jeg elsker livet.»

Sønnens rørende farvel

En av de mest rørende talene i bisettelsen kom fra sønnen Tobias. Han uttrykte sin dype sorg og takknemlighet for å ha hatt Minken som mor.

«Ingen ord er store nok til å beskrive det jeg føler nå,» sa han og mintes sin onkel Lage som også døde av kreft.

Minken Fosheim sammen med sønnen Tobias. Foto: Privat

I dag gir vi en ekstra tanke til Minken Fosheim. Hun var en fantastisk skuespiller, forfatter og menneske som berørte mange liv.

Solsialnytt har siden 2014 gitt deg de mest engasjerende historiene i Norge. Hovedfokuset vårt er å gi deg positive historier. 

@Erte Media AS

Redaksjon

Ansvarlig redaktør:

Eivind Skår Ertesvåg

 

Kontakt Sosialnytt:

kontakt@sosialnytt.com