Hjem Kjendisnytt Kim Wigaard fra demenskoret mistet nok et familiemedlem til demens

Kim Wigaard fra demenskoret mistet nok et familiemedlem til demens

For Kim hadde «Demenskoret» også en personlig dimensjon. Han har hatt flere familiemedlemmer som har vært rammet av demenssykdom. Denne uken døde tanten hans, som også hadde demens.

Han og programleder Ingrid Gjessing Linhave hadde et ønske om at «Demenskoret» på en verdig måte skulle bidra til å gi innblikk i hva demenssykdom er og hvordan det er å leve med den.

Serien skapte en enorm respons. Pågangen til Nasjonalforeningen for folkehelsens demenslinje ble doblet. Foreningen kunne fortelle at kommuner, rådmenn og ordførere tok kontakt med dem og lurte på hvordan de kan starte demenskor for sin lokalbefolkning.

Mistet tanten

Kim har også hatt en tante som har lidd av demens. Hun døde denne uken, opplyser Kim på Instagramkontoen sin.

Saken ble først omtalt av Nettavisen.

«Tante Kari 🌹 Det var alt for tidlig å miste deg, som det var med Pappa. Tre av menneskene i bildet er borte pga demens. Hvil i fred, Tante. Sammen med Pappa og Farmor ❤️ Demens er en drittsykdom 😭», skriver Kim i innlegget der han har delt bilde av seg selv og familien.

Flyttet hjem for å hjelpe med pleie

Musikk var en viktig terapiform for Kims egen far. Han ble rammet av frontallappsdemens, og endret både adferd og personlighet.

Dermed flyttet Kim og søsterene hjem fra hvert sitt studiested for å hjelpe til med pleien av faren.

– Vi har alltid vært en kjernefamilie som har holdt sammen, men vi ble enda tettere etter situasjonen med pappa. Liza, Mari og jeg ble voksne på kort tid, og mistet en del av starten på voksenlivet ved å være omsorgspersoner. Men det var noe vi gjorde fordi vi var glade i pappa, og ville støtte ham. For han var verdens fineste fyr, et flott menneske, sier Kim til  ukebladet Her & Nå om faren.

Men i tiden før han fikk diagnosen tok han mange valg som var helt uforståelige for familien.

– Men ut av en ekstremt krevende periode vokste det frem noe veldig fint, som at vi som familie er blitt så sammensveiset, forteller Kim til ukebladet.

Tags:

Solsialnytt har siden 2014 gitt deg de mest engasjerende historiene i Norge. Hovedfokuset vårt er å gi deg positive historier. 

@Erte Media AS

Redaksjon

Ansvarlig redaktør:

Eivind Skår Ertesvåg

 

Kontakt Sosialnytt:

kontakt@sosialnytt.com