Magnus Devold, som er kjent fra programleder-rollen i en rekke TV Norge- programmer, avslørte nylig at han har en medfødt hjertefeil.
Det er når komiker Magnus Devold gjester NRK-podkasten «Kladden har Dævva» han forteller programleder Martin Lepperød om sitt forhold til døden og dødsangst.
– Jeg er ikke så redd for selve døden, men er redd for det å dø. Selve øyeblikket når du holder på å dø er noe som skremmer meg. Jeg tenker mest på det når jeg ikke får sove, og det med hjertet som slår. Jeg er også født med en hjertefeil, som gjør at jeg har blitt mer redd for at det bare skal stoppe, sier Magnus Devold ifølge ABC Nyheter i podkasten.
Hjertestarteren han har operert inn er på størrelse med en fyrstikkeske, og ligger montert rett under kragebeinet til 36-åringen. Om hjertet stanser, så gir hjertestarteren et kraftig støt. Devold sier han også frykter for at den kan starte selv om hjertet ikke stopper.
Til Nettavisen, som først omtalte podkast-episoden, sier kardiolog i Aleris, Alessia Quattrone at Devols bekymringer ikke er helt ubegrunnet.
– Hjertestarter kan gi støt også ved alvorlige rytmeforstyrrelser, ikke bare ved hjertestans, Så ja, det kan skje, sier Quattrone til Nettavisen.
En av hjerteklaffene hans pumper blodet dårligere, og dermed har han dårligere hjertefunksjon enn folk flest.
Nå er det rundt to år siden operasjonen. Stort sett påvirker ikke tilstanden livet hans nevneverdig, men det er enkelte ting han må unngå.
Han forteller at han ikke kan hoppe i fallskjerm eller strikk, være i høyden, isbade, eller ta de største karusellene på tivoli. Bortsett fra det punktet med tivoli, som han synes ser morsomt ut, så er ikke det aktiviteter Devold er lei seg for at han må stå over.