Hjem NyheterKong Harald behandles på Rikshospitalet – dette sier legene

Kong Harald behandles på Rikshospitalet – dette sier legene

av Eivind Skår Ertesvåg

Kong Harald er innlagt på Rikshospitalet.

Slottet bekreftet mandag kveld at den 89 år gamle kongen ble lagt inn etter en legeundersøkelse mandag ettermiddag. Bakgrunnen er væskeansamling i kroppen etter behandling med kortison for blodsykdommen hemolytisk anemi.

Kongen blir nå sykemeldt i to uker. I denne perioden overtar kronprins Haakon rollen som regent.

Statsminister Jonas Gahr Støre sender sine beste ønsker til kongen.

– Jeg vil ønske kongen riktig god bedring. Det er godt å vite at han får god oppfølging av den norske helsetjenesten, sier Støre til TV 2.

Slottet forklarer hvorfor kongen er innlagt

Kongehuset opplyser at kong Harald de siste ukene har fått kortisonbehandling mot hemolytisk anemi.


Behandlingen har ført til væskeansamling i kroppen. Det er dette som nå skal behandles på Rikshospitalet.

Slottet har foreløpig ikke sagt noe om hvor lenge kongen skal være innlagt, men sykemeldingen gjelder i to uker.

Kronprins Haakon vil fungere som regent mens faren er sykemeldt. Slottet vil senere komme tilbake med informasjon om hvilke konsekvenser dette får for kongefamiliens offisielle program.

kong harald
Kong Harald er innlagt på Rikshospitalet og blir sykemeldt i to uker. Foto: Ola Vatn, Det kongelege hoffet

Professor: – En alvorlig tilstand

Hemolytisk anemi innebærer at de røde blodcellene brytes ned raskere enn kroppen klarer å erstatte dem.

Professor Bjørn Tore Gjertsen ved Universitetet i Bergen forklarer til TV 2 at beinmargen dermed ikke klarer å kompensere tilstrekkelig ved å produsere nye røde blodceller.

– Det er en alvorlig tilstand, sier Gjertsen til TV 2.


Han understreker samtidig at hemolytisk anemi vanligvis kan kontrolleres med behandling.

Kortison er en vanlig behandling, men professoren forklarer at høy alder og andre underliggende sykdommer kan gjøre behandlingen mer krevende.

Gjertsen uttrykker likevel håp om at behandlingen i kongens tilfelle først og fremst vil kreve mer tid enn den normalt gjør.

– Kongen er i de beste hender

Professor i hematologi Finn Georg Brun Wisløff ved Universitetet i Oslo kommer også med en betryggende beskjed.

Han påpeker at Rikshospitalet har både hematologer og andre spesialister som kan følge opp kongens tilstand.

– Kongen er i de beste hender på Rikshospitalet, der er det både hematologer og andre spesialister, sier Wisløff til TV 2.


Kong Haralds livlege Bjørn Bendz er dessuten selv utdannet hematolog.

Kronprins Haakon vil fungere som regent mens kong Harald er sykemeldt.

Ber folk unngå spekulasjoner

Nettavisens kongehusekspert og tidligere lakei ved Slottet, Tove Taalesen, mener det er positivt at Slottet raskt har gått ut med relativt detaljert informasjon.

Hun understreker at en sykehusinnleggelse naturlig nok skaper bekymring når det gjelder en snart 90 år gammel konge, men mener samtidig at Slottets melding ikke bør tolkes mer dramatisk enn det som faktisk står der.

Kongen har gjennom de siste årene vært åpen om at alderen setter sine spor, samtidig som han har fortsatt med en imponerende mengde offisielle oppdrag.

Nå blir det imidlertid kronprins Haakon som ivaretar kongens konstitusjonelle oppgaver de neste to ukene.

Og fra statsministeren kommer en beskjed mange nordmenn trolig kan stille seg bak:


God bedring, Deres Majestet.