Hjem Helse Kraftig økning i koronasmitte: Er vi forberedt på en ny bølge?

Kraftig økning i koronasmitte: Er vi forberedt på en ny bølge?

Fire år etter at pandemien startet, ser vi igjen en betydelig økning i koronasmitte.

Bolette Søborg, overlæge og sektionsleder ved Statens Serum Institut (SSI) i Danmark advarer om at konsentrasjonen av koronavirus i avløpsvannet har steget dramatisk for fjerde uke på rad.

SSI’s nyeste data viser en kraftig økning i koronasmitte.

– Vi ser en tydelig stigning i avløpsvannet, og mange rapporterer om symptomer på korona i sine omgangskretser, sier Søborg til dansk TV 2.

Nivået i avløpsvannet reflekterer den generelle smitten i samfunnet, og ifølge SSI er dette nå på et middels nivå. Det er en økning på hele 60 prosent bare denne uken.

Også i Norge er smittetallene økende.

FHI (Folkehelseinstituttet) utelukker ikke en videre økning i antall koronavirustilfeller. Gjennom flere uker har det vært en jevn økning i antall positive prøver, og en ytterligere stigning i smitte de kommende ukene kan ikke utelukkes. Det skriver NRK.

koronavirus
Flere blir igjen smittet av korona. Foto: Canva

Covid-19 fortsetter å være en dødelig trussel på verdensbasis. Hver uke mister rundt 1700 personer livet på grunn av viruset, ifølge Verdens helseorganisasjon (WHO).

WHO oppfordrer folk til å følge vaksineprogrammene nøye. WHO-direktør Tedros Ghebreyesus uttrykker bekymring over at færre helsearbeidere og personer over 60 år nå er vaksinerte.

Siden pandemiens start har over 7 millioner koronadødsfall blitt rapportert til WHO. Det reelle tallet antas å være enda høyere.

Smitten stiger – Også innleggelser

Koronasmitten varierer naturlig gjennom året, men vi ser nå en økning som ligner den vi vanligvis ser på høsten. Antallet påviste smittetilfeller og innleggelser har også økt, men belastningen på helsevesenet er fortsatt moderat, påpeker Søborg.

Søborg peker på tre faktorer som påvirker smitteøkningen: sirkulerende virusvarianter, immunitet, og smitteforebyggende tiltak.

Den dominerende varianten i Danmark nå, omikronvarianten KP.3, er både mer smittsom og bedre til å unngå eksisterende immunitet.

– Det er lenge siden vi ble vaksinert og hadde en smittebølge, så immuniteten er avtagende, forklarer hun. Men hun understreker at vi fortsatt har grunnleggende immunitet fra tidligere infeksjoner og vaksinasjoner.

Interessant nok, peker Søborg på at det dårlige sommerværet kan ha bidratt til økningen i smitte. Regnværet har holdt folk innendørs, noe som øker risikoen for smittespredning.

Anbefalinger til særlig utsatte

Selv om det ikke er noen spesiell anbefaling om å bruke munnbind, oppfordrer Søborg særlig utsatte grupper og eldre til å være ekstra oppmerksomme på smitteforebyggende tiltak som å holde avstand, hoste i albuen, og vaske hender ofte.

– Vi bør huske på de gode rådene vi lærte under pandemien: Hvis du har symptomer, bli hjemme, og hold avstand til andre, sier Søborg.

Tags:

Solsialnytt har siden 2014 gitt deg de mest engasjerende historiene i Norge. Hovedfokuset vårt er å gi deg positive historier. 

@Erte Media AS

Redaksjon

Ansvarlig redaktør:

Eivind Skår Ertesvåg

 

Kontakt Sosialnytt:

kontakt@sosialnytt.com