Hjem Kjendisnytt Kronprins Haakons vakre ord om faren: – Kongen er rett og slett snill

Kronprins Haakons vakre ord om faren: – Kongen er rett og slett snill

I den ferske Kronprins-biografien forteller kronprins Haakon hva han har lært av foreldrene sine. Og her deler han vakre ord om hvem Kongen er som person.

Torsdag kom biografien om kronprins Haakon, «Haakon – historier om en tronarving». Den er resultatet av et samarbeid mellom kronprinsen selv og forfatter Kjetil Østli.

I over to år har journalist og forfatter Kjetil S. Østli tilbragt mye tid sammen med kronprins Haakon. Resultatet har blitt en bok der den norske tronarvingen snakker om sin oppvekst, om frihetsfølelsen som student i California, da han traff Mette-Marit, om livet som far, sitt brennende ønske om å forandre verden, og om det å bli eldre.

Boka er et uvanlig åpenhjertig, moderne, morsomt og mangefasettert portrett av vår kommende konge.

Når Kronprinsen blir spurt om hva han har lært av sin far er det spesielt to ting Kronprinsen trekker frem. Det ene er at Kongen har lært han å puste med magen.

«Hvis folk er sinte, vil man at de skal bli mindre sinte. Jeg vil i hvert fall det, og det er fristende å kaste seg på enkle løsninger. Der har faren min lært meg at vi puster med magen. Framfor å velge en løsning som demper trykket den dagen, ber han meg se det store bildet, avgjørelsen skal stå seg over år. Pust med magen, gjentar han da,» forteller kronprins Haakon i boka der det også kommer frem at søsteren har avslørt at tronarvingen som barn hadde et heftig temperament.

I forbindelse med boka Haakon som kom ut i 1998, kunne prinsesse Märtha Louise avsløre at lillebroren var en liten hissigpropp som av og til kunne ha så stritt temperament at han raserte rommet sitt.

«Når han var ferdig, kom han ned i første etasje på Skaugum, men da måtte han jo opp og rydde», forklarer storesøsteren.

I boka forteller Kronprinsen at temperamentet ofte kom fra konkurranseinstinkt, og et ønske om å vinne.

En gang han tapte mot faren og søsteren i et spill ble han så sinna at han gikk inn på badet og slå hånda i vasken av alle krefter. Det gikk selvsagt ikke bra, og Kongen som alltid har en humoristisk kommentar på lur konstaterte at «du slåss mot en vask, og vasken vant.»

LES OGSÅ: Kronprinsen forteller om hvordan han fikk vite at bestefaren var død

Kronprins Haakon og Kong Harald
Kronprins Haakon og Kong Harald. Foto: Det Kongelige Hoff

Dessuten kan Kronprinsen avsløre at faren hans er en snill mann.

«Kongen er rett og slett snill. Det er en undervurdert kvalitet. Jeg ønsker å være det selv.»

Dronningen har lært sønnen stayerevnen, det å gå inn i ting. Og det er fra sin mor Kronprinsen har lært seg å sette pris på friluftsliv.

«Man må ut. Må kjenne frisk luft og se lyset der ute. Må opp på den toppen. Må gå litt lenger. Som barn var jeg ikke glad for den iveren hennes. Men jeg forsto den til slutt,» sier han i boka.

Og gleden over naturen er noe Kronprinsen selv har forsøkt å gi videre til barna sine: «Jeg ønsker at de får kjenne at naturen er et fristed, et sted for å kun være seg selv» sier han.

[YouPlaySinglePlayer video=»1040,4653,631495″]

Solsialnytt har siden 2014 gitt deg de mest engasjerende historiene i Norge. Hovedfokuset vårt er å gi deg positive historier. 

@Erte Media AS

Redaksjon

Ansvarlig redaktør:

Eivind Skår Ertesvåg

Kontakt Sosialnytt:

kontakt@sosialnytt.com