Hjem Nyheter Lider du av bjørkepollenallergi? Da er det gode nyheter på vei til deg

Lider du av bjørkepollenallergi? Da er det gode nyheter på vei til deg

Det anslås at rundt 20 prosent av den norske befolkning har en eller annen form for pollenallergi. Det er rundt en million av oss.

Vi har tidligere varslet at 2019 er et ekstremår for pollenallergikere.

Frem til nå har den eneste godkjente behandlingsformen mot allergi vært i sprøyteform, men med medisinselskapet ALKs nye pille, Itulazax, vil den godkjente behandlingen bli tilgjengelig for betraktelig flere enn i dag.

En god behandling

Å kunne behandle med piller i stedet for sprøyter vil ikke bare frigjøre ressurser innen helsevesenet, det vil også bidra til lettere tilgjengelighet for pasientene.

– Dette er gledelige nyheter. Det vil gjøre det enklere å få en god behandling for dem som har alvorlig bjørkepollenallergi. Behandlingen er rettet mot selve årsaken til allergien, ikke bare symptomene, sier seniorrådgiver Anna Bistrup i Astma- og allergiforbundet til NTB. Det er Dagbladet som forteller dette.

Itulazax vil være godkjent for voksne med moderat til kraftig pollenallergisk rhinitt eller konjunktivitt og skal tas i pilleform en gang daglig i inntil tre år.

Det forventes at den nye medisinen blir tilgjengelig på markedet i løpet av noen få måneder.

pollen

Pollenallergi kan være ekstremt ubehagelig. Foto: Canva

Kan det hjelpe å fjerne sitronsyre fra kostholdet? 

Vi har tidligere skrevet om 17-år gamle Ida Hultberg som ble kvitt pollenallergien ved å fjerne sitronsyre fra kostholdet.

Mamma Karin leste en artikkel som sa at sitronsyre ikke er et naturlig sitronemne, men det utvinnes av ett svart mugg som tilhører samme muggfamilie som husmugg. Sammen med datteren ville de derfor undersøke om det kunne hjelpe å kutte ut all mat som inneholdt sitronsyre.

«Det var da vi forstod hvor mye som inneholder sitronsyre, eller som det ofte blir kalt E 330, E 331, E 332, E 333, E 380, E 1505 eller citric acid», forteller Karin. «Jeg visste at marmelade, syltetøy og saft inneholder sitronsyre, det har jeg lest i oppskrifter, men at det blant annet finnes i yoghurt, aske, kjeks, kaker, is, godteri, og chips, det overrasket meg, sier Karin Hultgren til Hemmets Veckotidning.

Så for deg som sliter med pollenallergi så kan du altså se frem til en bedre behandling, eller du kan som Ida forsøke å kutte ut sitronsyre og se om det avhjelper problemet. Del gjerne videre med andre pollenallergikere! 

Solsialnytt har siden 2014 gitt deg de mest engasjerende historiene i Norge. Hovedfokuset vårt er å gi deg positive historier. 

@Erte Media AS

Redaksjon

Ansvarlig redaktør:

Eivind Skår Ertesvåg

 

Kontakt Sosialnytt:

kontakt@sosialnytt.com