Hjem NyheterListhaug raser mot Statens ønske om å brøyte med elbiler

Listhaug raser mot Statens ønske om å brøyte med elbiler

av Eivind Skår Ertesvåg
Listhaug

Forslaget skulle peke veien mot grønnere veidrift. I stedet har det tent en kraftig debatt. Når staten nå vil elektrifisere brøytebilene på norske veier, møter planene massiv motstand fra både bransjen og politikere.

Spørsmålet mange stiller seg er enkelt – er dette riktig tidspunkt å eksperimentere med ny teknologi når vinterværet er på sitt mest brutale?

Frykter konsekvenser for beredskapen

Statens vegvesen mener elektriske brøytebiler er nødvendige for å nå klimamålene. Men ute blant dem som faktisk holder veiene åpne når snøen laver ned, er skepsisen stor.

I Norges Lastebileier-Forbund advarer man mot konsekvensene. Markedsdirektør Kjell Olafsrud mener løsningen er lite gjennomtenkt.

– Prosjektet er bare tøys. Vi har diesel- og gassbiler som kan kjøre i time etter time og som har den kraften de trenger, sier han til NRK.

Han understreker at bransjen ikke er imot elektrifisering i seg selv – men at man må begynne der det faktisk fungerer.

Små entreprenører kan bli rammet

Ifølge bransjen frykter mange at de vil bli pålagt dyrt utstyr som ikke kan brukes til annet enn brøyting – og som de heller ikke får full kompensasjon for.

For små lokale entreprenører kan dette i verste fall bety kroken på døra. Flere peker på at dagens elektriske løsninger ikke er tilpasset lange vakter, ekstremkulde og kontinuerlig drift – noe norsk vinter ofte krever.

Listhaug slår alarm

Også Frp-leder Sylvi Listhaug reagerer kraftig på forslaget. Hun mener trygg ferdsel må komme foran klimakrav.

– Da virker det uklokt å tvinge entreprenører til å investere i elektriske brøytebiler, bare fordi det handler om klima, skriver hun på Facebook.

Listhaug peker på at både nødetater og vanlige trafikanter er helt avhengige av at veiene holdes åpne – spesielt under krevende vinterforhold.

– Vi har ikke noe valg

Hos Statens vegvesen er forståelsen for skepsisen til stede, men budskapet er likevel tydelig. Direktør for drift og vedlikehold, Cato Løkken, mener elektrifisering er nødvendig.

– Jeg skjønner at det er krevende å måtte investere i nytt utstyr, men vi har ikke noe valg hvis vi skal nå målene om reduserte klimautslipp, sier han til NRK.

Dermed står frontene steilt mot hverandre: Klimaambisjoner på den ene siden – beredskap, økonomi og vinterrealiteter på den andre.