En bilist i 40-årene ble stoppet av politiet på Jessheim onsdag kveld. Årsaken var mildt sagt uvanlig. Bilen var nemlig utstyrt med skilter som ifølge politiet var kjøpt fra netthandelsplattformen Temu.
Selv operasjonsleder Rune Isaksen i Øst politidistrikt måtte innrømme at dette var nytt territorium.
– Nei, dette må jeg si at jeg ikke har vært borti tidligere, sier Isaksen til VG.
Kjørte med Temu-skilter
Bilen ble stanset ved en bensinstasjon på Jessheim.
Da politiet undersøkte kjøretøyet, viste det seg ifølge VG at mannen kjørte rundt med det politiet omtaler som «Temu-skilter».
– Han hadde rett og slett Temu-skilter. Jeg vet ikke hvordan patruljen har funnet ut av dette, men det kan godt være han har opplyst om dette selv, sier Isaksen til avisen.
VG opplyser at skiltene var ulovlige.
Temu selger et enormt spekter av billige produkter på nett, og bilskilt er blant varene som er tilgjengelige på plattformen.
Sosialnytt har tidligere skrevet om hva norske forbrukere bør være klar over når de handler fra nettbutikker som Temu. Blant annet kan det være andre forutsetninger rundt produktsikkerhet og ansvar når varer kjøpes direkte fra utenlandske markedsplasser.
Politiet reagerte på mer enn skiltene
Det var imidlertid ikke bare de uvanlige skiltene som fikk politiets oppmerksomhet.
Ifølge operasjonslederen ble mannen også mistenkt for å ha kjørt i narkotikapåvirket tilstand.
Politiet tok ham derfor med til legevakten for blodprøve.
Personlige bilskilt er strengt regulert
At man kan bestille et skilt på nettet betyr naturligvis ikke at det dermed kan brukes som bilens lovlige kjennemerke.
Også når nordmenn søker om lovlige personlige kjennemerker, finnes det klare regler for hva som godtas. Sosialnytt har tidligere omtalt bilskiltene Statens vegvesen har nektet nordmenn å bruke. Bare i 2025 ble 1496 søknader om personlige kjennemerker avslått, selv om avslagene hadde ulike årsaker.
Saken på Jessheim skiller seg likevel klart ut.
For operasjonslederen var forklaringen om Temu-skilter noe han ikke hadde støtt på tidligere.

