Hjem KjendisnyttMarco Elsafadi om de siste ti årene: – Barna er det største

Marco Elsafadi om de siste ti årene: – Barna er det største

av Elisabeth Skår

Det har gått over ti år siden Marco Elsafadi (49) gikk helt til topps i «Mesternes mester». Siden den gang har livet bydd på både stor familielykke og et tungt tap. Nå er den tidligere basketballspilleren tilbake i konkurransen, denne gangen i «Mesternes mester team». I et intervju med TV 2 forteller han samtidig om det som har betydd aller mest siden seieren i 2014.

Mistet faren for fire år siden

Familien har fått en stadig større plass i livet til 49-åringen. Samtidig har de siste årene også vært preget av sorg.

For fire år siden mistet Elsafadi faren sin.

Han beskriver faren som en trygg og stødig person som har vært en stor inspirasjon gjennom livet. I tiden etter dødsfallet var det særlig én ting som var vanskelig å venne seg til: at faren ikke lenger var der når han ønsket å ringe ham.

Etter hvert har sorgen fått en annen form.

Elsafadi opplever at verdiene og rådene faren ga ham fortsatt lever videre – både i familien og hos mennesker han aldri har møtt.

Faren satte dype spor

Marco Elsafadi kom til Norge sammen med familien som palestinske flyktninger i 1987. Han var da 11 år gammel.


Familien bosatte seg etter hvert i Kragerø. Elsafadi har flere ganger fortalt offentlig om betydningen farens verdier og sterke dugnadsånd fikk for oppveksten hans.

Selv om to av sønnene hans skulle ende opp som landslagsspillere i basketball, var det ifølge Elsafadi ikke sportslige prestasjoner som sto øverst på farens liste.

Det viktigste var hva slags mennesker barna ble.

Og budskapet har nå nådd langt utenfor familien.

– Jeg får stadig bekreftelse fra idrettsklubber eller andre som har hørt et foredrag hvor jeg har sagt noe om hvordan faren min veiledet meg, som de har tatt det i bruk i praksis, forteller Elsafadi til TV 2.

Ifølge TV 2 finnes det i dag idrettsklubber som bruker sitater fra faren når de snakker med trenere om hvordan unge utøvere bør møtes.

For Elsafadi er det en påminnelse om at farens innflytelse ikke forsvant da han døde.


Barna får høre historiene om bestefaren

I dag har Marco Elsafadi selv fått rollen som pappa. – Jeg har fått to barn, det er det største, sier Elsafadi.

Sammen med samboeren Sarah har han barna Noah og Nora. Begge barna driver med lagidrett.

Familien sørger samtidig for at minnene om bestefaren blir med videre. Barna har noen egne minner om ham, mens foreldrene kan fylle på med historier. Familien har også videoer fra da barna var små sammen med farfaren.

Elsafadi synes det er godt å se hvordan det faren sto for fortsatt lever.

– Det er ganske inspirerende, at hans verk fortsatt lever der ute. Han har fortsatt plass selv om han fysisk ikke er der, og det er fint å tenke på, sier han til TV 2.

Tilbake i «Mesternes mester»

Elsafadi har en lang karriere bak seg som basketballspiller og representerte Norge på landslaget i 12 år.

Etter idrettskarrieren har han blant annet jobbet som foredragsholder og ungdomsarbeider. Han har også vært med på å etablere stiftelsen UNIFY, som arbeider med ungdom i barnevernet.


Nå har konkurranseinstinktet igjen ført ham tilbake på TV-skjermen.

Foto: Tonje Lien Wold, Nordisk Banijay/NRK

I «Mesternes mester team» konkurrerer han på lag med tidligere fotballspiller Solveig Gulbrandsen. Elsafadi beskriver selv opplevelsen under innspillingen i Hellas som noe i nærheten av «leirskole for voksne».

Men til tross for idrettsprestasjoner, TV-seier, priser og andre utmerkelser, er det altså noe helt annet han trekker frem når han ser tilbake på det siste tiåret.

For Marco Elsafadi er barna det største.