Tiril Udnes Weng (26) og Anne Kjersti Kalvå (30) tok VM-Sølv på lagsprinten søndag
Det ble ifølge NRK en thrilleravslutning på lagsprinten, der Tiril Udnes Weng kjempet febrilsk for å holde følge med den svenske sprintstjernen Jonna Sundling på den avgjørende etappen. Til slutt ble svenskene hakket for raske, men den norske duoen endte på en andreplass og gikk dermed inn til en sølvmedalje.
For Anne Kjersti Kalvå er dette den aller første internasjonale mesterskapsmedaljen. Kusina hennes, Marit Bjørgen, er blant de mange som er begeistret etter innsatsen.
– Helt fantastisk. Det er så fortjent og hun leverte helt rått på sine etapper. Mye motgang og stang ut så får hun endelig betalt, skriver Bjørgen til VG.
Tvillingsøster Lotta Udnes Weng drømte lenge om å få gå lagsprinten sammen med Tiril, men måtte følge løpet fra sidelinjen. Etter at sølvet var sikret strålte hun av stolhet:
– Det er kjempebra. Jeg trodde en periode at Tiril skulle klare å utfordre Jonna, men vi må være fornøyd med sølv. Vi har vært listefyll på lagsprint de siste årene, sier Lotta Udnes Weng til NRK.
Det er ikke bare karrierens første VM-medalje for 30 år gamle Anne Kjersti Kalvå, men det er også den aller første lagsprinten hun har gått. Hun fikk beskjeden om at hun skulle få gå denne uka.
– Jeg har ikke visst at jeg skulle gå så lenge. Det har vært et par diskusjoner den siste uken. Jeg er veldig glad for at jeg fikk muligheten, sier hun.
Nå advarer den norske duoen erkerivalen.
– Vi kommer i bedre og bedre form, nå skal vi søren meg utfordre dem, sier Udnes Weng til NRK.
Marit Bjørgen har tidligere vært på banen og påpekt at oppturen vi er vitne til i norsk kvinnelangrenn har en naturlig forklaring.
Skidronningen tror kvinnenes trenerteam, Sjur Ole Svarstad og Stig Rune Kveen, har bidratt positivt til oppsvinget i norsk kvinnelangrenn.
– Etter at Therese (Johaug) la opp, er det flere jevngode løpere på laget som kan matche hverandre. Det er utviklende. Samtidig tror jeg flere har tatt ansvar etter at eneren ga seg, uttalte Bjørgen til TV 2 tidligere i vinter.
[YouPlaySinglePlayer video=»1040,2414,368016″]