Å høre datterens drapsmann forklare seg for BBC-journalist Nawal Al-Maghafii ble sterk kost for foreldrene til Martine Vik Magnussen.
Tirsdag hadde den nye dokumentarserien «Martine – siste kapittel» premiere på TV 2. Serien er et samarbeid mellom BBC og TV 2, og inneholder klipp der den prisbelønte journalisten Nawal Al-Maghafii for første gang siden drapet på den norske studenten har fått drapsmannen, Farouk Abdulhak, i tale. Alle de fire episodene er tilgjengelige på TV 2 Play.
Farouk Abdulkak har levd i skjul i de 15 årene siden den norske studenten Martine Vik Magnussen ble drept i London, og har aldri snakket med media tidligere.
«En sex-ulykke»
Ifølge TV 2 sier han i dokumentarserien at Martines død var «en sex-ulykke som gikk galt».
Abdulhak sier til journalisten at «Det var bare en ulykke. Ingenting ondskapsfullt … som jeg sa til deg, bare en sexulykke som gikk galt».
At han omtaler datterens død som «en ulykke» er noe Martines mor, Kristin Vik, reagerer sterkt på.
– Han sier at han har gjort en feil. Men dette er drap av en kvinne, sier Kristin Vik til TV 2.
Hun synes han er en feiging som ikke har tatt ansvar for sine handlinger.
Også for Martines far, Odd Petter Magnussen, ble det sterkt å høre samtalene. Han sier vemmelsen veltet opp i ham. Samtidig tolker han Abdulhaks utsagn som en ren innrømmelse.
Vekker internasjonal oppmerksonhet
Dokumentaren, som hadde premiere på BBC samtidig som den ble sluppet i Norge, har også fått betydelig internasjonal oppmerksomhet, og omtales i en rekke internasjonale medier.
Daily Mail omtaler også en tidligere dokumentar på Discovery+ som ble sendt i 2022. Der kom det frem at Abdulhak stort sett bodde hjemme, under strengt vakthold, og hadde få venner.

– Hele livet til Farouk er å være hjemme. Det er ikke noe sosialt samvær. Han går ikke til offentlige steder. Som et nært familiemedlem har jeg kjent Farouk hele livet hans, og jeg snakker med ham nesten hver dag. Ingen kommer dit. Han har egentlig ingen venner, sa et familiemedlem ifølge den britiske avisa i Discovery-dokumentaren.
Familiemedlemmet sa videre at han trodde han hadde én vakt, noen ganger to, og at vaktene var vennene hans.
– Han har en uteplass. Det er stort sett bare et sted å få litt sol og luft. Bortsett fra det har han datamaskinen sin og filmene sine. Han bruker livet sitt på internett, sa familiemedlemmet.
Al-Maghafii har forsøkt å få Farouk i tale siden 2011
Farouk Abdulhak kommer fra en styrtrik jemenittisk familie. Familieoverhodet Shaher Abdulhak, som var Farouks far, døde i 2020.
Ifølge BBC har Farouk vokst opp delvis i USA og delvis i Egypt. I en artikkel hos som er på trykk hos den britiske kringkasteren skriver journalisten Nawal Al-Maghafii, som står bak «Martine – siste kapittel», at hun prøvde å komme i kontakt med Farouk allerede i 2011. Hun måtte gi seg da jemenittiske myndigheter advarte henne og ba henne å droppe historien.

I februar 2022 var situasjonen annerledes, og Al-Maghafii bestemte seg for å se på saken på nytt. Farouks mektige far var død, og det har vært et maktskfte i landet.
Nå lyktes det henne å få kontakt med Farouk. Veien inn ble flere felles opplevelser gjennom oppvekst og unge år.
– Det at han så raskt fikk tillit til meg kan virke overraskende, men husk at Farouk er utrolig isolert. Hele familien hans har flyktet fra landets ødeleggende borgerkrig og bor utenfor Jemen – også hun som nå er hans ekskone og datteren hans. Men han tør ikke besøke noen av dem i frykt for å bli arrestert, sier Nawal Al-Maghafii i BBC-saken som omtaler serien.