Kim Wigaard, kjent som dirigenten fra NRKs «Demenskoret», har nylig vunnet «Maskorama» som karakteren «Stein». Bak suksessen skjuler det seg en hverdag preget av alvorlige utfordringer, inkludert drapstrusler fordi han er homofil.
Gjennom «Maskorama» imponerte Wigaard både dommere og publikum med sitt talent og sin karisma. Dommerpanelet utalte blant annet at stemmen hans var den mektigste som har deltatt i programmet.
Etter seieren var det en rørt Wigaard som snakket til publikum:
– Jeg er så dårlig til å lyve, men jeg har klart meg bra. Jeg trodde ikke det skulle bli som det ble, sa han
Mottar drapstrusler
I et nytt intervju med Hjemmet forteller nå Kim om drapstruslene han mottar.
– Hver eneste gang Pride-måneden kommer, kommer det også drapstrusler, sier han og fortsetter:
– Ja. Jeg har fått drapstrusler som jeg har anmeldt. Og har jeg en dårlig dag, blir jeg jo redd. Og sint. Jeg kommer likevel til å fortsette å skrike så høyt jeg kan. Fortsette å stå opp for skeive i alle andre land. Det er det jo vi som kan – og må – gjøre.
Wigaard er forlovet med Marius Hagen, og sammen har de vært åpne om utfordringene de møter som et skeivt par i offentligheten. Også Marius har mottatt sin dose med drapstrusler. I et intervju med TV 2 forteller han:
– Med meg personlig så går det veldig bra, men sånn helhetlig så synes jeg at dette her er bare helt … helt «fucked up».
– Hadde dette vært for ti eller femten år siden, så er det ikke sikkert at det hadde gått så bra.
Til tross for utfordringene fortsetter Wigaard å bruke sin stemme og plattform for å fremme kjærlighet, aksept og forståelse.
– Dragqueens har inspirert skeive – og andre – til å tørre å være seg selv. Det er det jeg også prøver å gjøre, sier han til Hjemmet.