Hjem Kjendisnytt Mystisk sykdom rammer ‘Kompani Lauritzen’-profilen: Akuttinnlagt

Mystisk sykdom rammer ‘Kompani Lauritzen’-profilen: Akuttinnlagt

Den hyggelige førjulstiden tok en dramatisk vending for realityprofilen Aksel Braathen (24), kjent fra «Kompani Lauritzen: Tropp 2». I en fersk video på Instagram, iført sykehusskjorte, avslører han: «Jeg er for tiden innlagt på akutten.»

For fem dager siden begynte Braathen å føle seg dårlig, med feber og en ubehagelig hevelse i svelget som utviklet seg til en stor, hvit klump omgitt av mindre klumper. Tilstanden forverret seg raskt, og mistanken falt på streptokokkinfeksjon. Ved legevakten ble han imidlertid avvist med beskjed om at andre pasienter hadde mer akutte plager. Etter eget initiativ fikk han tatt en CRP-test, som indikerer betennelse i kroppen. Resultatene viste alarmerende høye verdier, noe som førte til umiddelbar innleggelse på akuttmottaket.

– På dette tidspunktet var kroppen helt jævlig. Vi mistenkte streptokokker og dro på legevakten, forklarer Aksel til Se og Hør.

Hva er CRP?

CRP, eller C-reaktivt protein, er ifølge SNL et stoff som produseres i leveren og frigjøres i blodet som respons på betennelse. Normale CRP-verdier hos friske personer er vanligvis under 5 mg/L. Ved akutte infeksjoner kan CRP-nivåene stige betydelig, ofte innen 6–12 timer etter sykdomsdebut, og nå sitt høyeste nivå innen 48 timer. Høye CRP-verdier kan indikere alvorlige infeksjoner eller betennelsestilstander i kroppen.

Ikke første gang for Braathen

Dette er ikke første gang Braathen opplever slike ubehagelige symptomer. Siden 2021 har han slitt med tilbakevendende smerter og periodevis forhøyet CRP. Det hele startet med en hevelse mellom øyenbrynene og nedsatt syn, noe som også den gangen førte til en runddans i helsevesenet før nødvendige prøver ble tatt og han ble lagt inn på akuttmottaket.

Mange husker nok Braathen fra «Kompani Lauritzen». Foto: TV 2

– Det startet i september for tre år siden. Da våknet jeg midt på natten med en hevelse mellom øyenbrynene, og nedsatt syn. Vi oppsøkte hjelp da også, men legene sa at de ikke fant noe galt. Også den gangen måtte vi gjennom en runddans før de tok de nødvendige prøvene, som også endte i at jeg ble lagt inn på akuttmottaket, sier han til Se og Hør.

Til tross for omfattende testing har legene ennå ikke funnet årsaken til Braathens høye CRP-verdier og tilbakevendende symptomer. Han uttrykker håp om at de snart vil finne svar, slik at han kan få den behandlingen han trenger og komme tilbake til sin aktive hverdag.

Solsialnytt har siden 2014 gitt deg de mest engasjerende historiene i Norge. Hovedfokuset vårt er å gi deg positive historier. 

@Erte Media AS

Redaksjon

Ansvarlig redaktør:

Eivind Skår Ertesvåg

 

Kontakt Sosialnytt:

kontakt@sosialnytt.com