Hjem NyheterNoah (17) ble bitt av flått – våknet to dager senere uten å huske sitt eget navn

Noah (17) ble bitt av flått – våknet to dager senere uten å huske sitt eget navn

av Eivind Skår Ertesvåg

Etter et flåttbitt ble han smittet av TBE – og bare timer senere lå han i koma på intensivavdelingen i Stockholm.

Det hele startet uskyldig. Noah hadde vært ute og badet sammen med kjæresten. Da han kom hjem, begynte kroppen hans å riste ukontrollert.

– Når vi kom hjem begynte jeg halvskake. Jeg frøs ikke, men begynte å skjelve i overkroppen. Jeg tenkte at jeg kanskje var kald innvendig etter å ha badet, og det ga seg etter en stund, forteller Noah til Aftonbladet.

Senere samme kveld gikk han til sengs sammen med kjæresten. Ti minutter etter at han hadde sovnet, begynte kroppen å skjelve

– Jeg begynte å skjelve og riste i søvne. Øynene mine var åpne og man så bare det hvite, sier Noah.

Noah ble svært syk etter flåttbittet. Foto: Privat

Kjæresten hans reagerte raskt og ringte nødetaten. På bare minutter var ambulansehelikopteret på plass. Legene måtte gi ham beroligende sprøyter fordi kroppen hans fikk så voldsomt med kramper. Faren måtte holde ham fast på båren.


To døgn i koma

Noah ble lagt inn på intensivavdelingen og lå i koma i to dager. Han hadde fått hjernehinnebetennelse som følge av TBE-viruset.

Da han våknet, var hukommelsen borte. Han husket ikke navnet sitt, adressen sin eller personnummeret.

– Jeg hadde glemt bort hva jeg het, kunne ikke si mitt personnummer eller hvor jeg bodde, forteller Noah.

To måneder senere føler han seg frisk igjen, men skal fortsatt til MR-undersøkelser. Legene frykter at han kan utvikle epilepsi som følge av viruset.

Foreldrene var redd de skulle miste sønnen sin. Foto: Privat

Økende antall TBE-tilfeller

Så langt i år er hele 146 personer smittet av TBE i Sverige – et rekordhøyt tall, ifølge SVT.

Professor i virologi, Åke Lundkvist ved Uppsala universitet, peker på klimaendringer som en årsak.


– Det er klimaet som ligger bak den økte spredningen av flått. Men hvorfor enkelte områder rammes mer enn andre, vet vi ikke, sier han.

I dag er Noah i fin form igjen. Foto: Privat

– Ta vaksinen!

Noah selv hadde ikke rukket å vaksinere seg. Etter opplevelsen er han tydelig på hva han mener andre bør gjøre:

– Jeg synes man skal gjøre det om man har råd. Man skal sette pris på livet – man tar mye for gitt uten å tenke over det. Jeg innså det først da jeg kom hjem fra sykehuset.