Lørdag kveld var det opera i Stjernekamp – og nok en deltager måtte takke for seg.
Stjernekamp er tilbake for full musikk på NRK på lørdagskveldene. Denne sesongen er den 11. i rekken, og høstens sesong startet med Aleksander With, Mia Gundersen, EHI, Mari Bella, Damien, Elle Maija Klefstad Bær, Odd René Andersen, Melis, Adrian Sellevoll og Tone Damli som skal i aksjon.
EHI røk på rock
Den første artisten som røk ut var Stian Ehiabhi Omole Jensen fra Stovner i Oslo, som går under artistnavnet EHI.
– Det føles helt jævlig. Jeg hadde planlagt å komme mye lenger. Det var mye jeg hadde planlagt å gjøre, som jeg ikke får gjort nå, sa «EHI» til VG etter at exiten var et faktum.
Han hadde helt klart ambisjonene på plass før konkurransen, men den andre runden i konkurransen var en av rundene han gruer seg aller mest til:
– Jeg har liksom ikke noe forhold til rock. Jeg er fra Stovner, men familien min er fra Nord-Odal og Nigeria, så det er jo en spesiell blanding. Jeg er vokst opp med alt fra Toni Braxton, Fela Kuti og Ole Ivars, så jeg føler meg hjemme i mange sjangere, men vi har aldri hørt på rock hjemme, sa han til Avisa Oslo i forkant av den andre runden i Stjernekamp.
Melis røk i «norsk på norsk»
Det tredje programmet, som var det EHI hadde gledet seg aller mest til, bød på «Norsk på norsk». Der ble det «Melis», eller Lise Mæland som hun egentlig heter, som trakk det korteste strået og måtte se seg nødt til å forlate konkurransen.
– Jeg har hatt det helt fantastisk. Det er et univers som jeg gjerne skulle blitt lenger i og jeg har blitt veldig glad i alle de fine folka. Det er helt absurd å stå her. Jeg vet ikke hva jeg skal, sa Melis ifølge TV 2 til programleder Kåre Magnus Bergh.
Til God kveld Norge innrømmer sangerinnen at hun er skuffa.
– Jeg skulle gjerne ha kommet lenger. Jeg har så mye på lager som jeg har lyst til å vise frem, sier Melis ifølge TV 2s nettsider, men legger til at hun er stolt av det hun har gjort.
Mia Gundersen røk på opera
Og denne lørdagen var intet unntak. De opprinnelig 10 artistene ble slanket ned til sju. Og det ble Mia Gundersen som trakk det korteste strået.
– Jeg skulle gjerne ha hengt med lenger. Det har vært en stor opplevelse, sier hun ifølge VG etter at dommen falt.
Hun la til at det hadde vært en stor opplevelse.
– Men jeg trodde jeg var bedre enn som så, sa Mia ifølge avisa om egen operaprestasjon.
Til VG forteller Gundersen at hun har tatt hver eneste sending som en bonus.
– I dag var vi ute på rett og slett tynn is, alle sammen. Jeg har aldri vært borte i den teknikken før. Så når jeg røk nå, heier jeg på de unge. Jeg har mitt liv og min karriere, og jeg er godt i gang. Dette svir ikke i mitt liv, for å si det sånn.
Dette sang de:
Odd René Andersen: «La donna è mobile» fra Rigoletto av Guiseppe Verdi (1851)
Tone Damli: «Les tringles des sistres tintaient» fra Carmen av Georges Bizet (1875)
Elle Maija Klefstad Bær: «Duetto buffo di due gatti» (Duett for to katter) – basert på Otello av Gioachino Rossini (1816)
Mia Gundersen: «Habanera» fra Carmen av Georges Bizet (1875)
Adrian Sellevoll: «En fuglefanger er jeg, ja» fra Tryllefløyten av Wolfgang Amadeus Mozart (1791)
Mari Bella: «Una voce poco fa» fra Barbereren i Sevilla av Gioachitno Rossini (1816).
Aleksander With: «’O sole mio» av Eduardo di Capua og Alfredo Mazzucchi (1898)
Damien: «Estuans interius» fra Carmina Burana av Carl Orff (1937)
Kilde: Dagbladet
Kommende programmer:
30. september, program 5: Hits fra 90-tallet
7. oktober, program 6: Country og gruppeoppgave
14. oktober, program 7: Hiphop og vise
21. oktober, program 8: Storband og latinopop med Forsvarets stabsmusikkorps
28. oktober, program 9: Musikal og hemmelig utfordring
4. november, program 10 – Finale