Hjem KjendisnyttNora Haukland raser mot Danby Choi: Vennskapet er over

Nora Haukland raser mot Danby Choi: Vennskapet er over

av Eivind Skår Ertesvåg

Det som en gang var et tett vennskap, ser nå ut til å være fullstendig ødelagt.

Nora Haukland retter kraftig kritikk mot Danby Choi etter hans opptreden under rettssaken mot Marius Borg Høiby.

– Jeg følte at han var der for egen vinning, at han så på det som et show, sier hun i et intervju med VG.

Vennskapet har surnet

For bare ett år siden var de to et sammensveiset team i «71 grader nord – team».

Nå er tonen en helt annen.

Haukland legger ikke skjul på at hun føler seg sviktet – og antyder samtidig at Choi kan ha fått en tettere relasjon til Høiby i forkant av rettssaken.

– Det han sa i retten og det han sa i avhør var to forskjellige ting, hevder hun.


Hun går også langt i å bekrefte at vennskapet er over.

– Som pappa sier: Man trenger ikke fiender når man har slike venner.

Danby Choi vitnet i rettssaken mot Marius Borg Høiby – noe Nora Haukland reagerer sterkt på. Foto: Privat

Choi svarer på kritikken

Danby Choi avviser kritikken, og understreker at han ikke hadde noe valg.

– Aktoratet kalte meg inn som vitne, og det er vitneplikt i Norge. Jeg kunne ikke annet enn å stille, sier han til Se og Hør.

Han ønsker heller ikke å snakke negativt om sin tidligere venn.

– Jeg har ingenting stygt å si om Nora. Hun er et av de råeste menneskene jeg kjenner. Jeg ønsker henne alt godt.


Sentral rolle i rettssaken

Choi ble innkalt som vitne etter en hendelse som skal ha funnet sted i Subjekts lokaler i 2022, da Haukland og Marius Borg Høiby fortsatt var kjærester.

Rettssaken mot Høiby har fått stor oppmerksomhet, og handler om en rekke alvorlige forhold.

Aktoratet mener han bør dømmes for en lang rekke lovbrudd, mens han selv nekter straffskyld for flere av de mest alvorlige anklagene.

Saken gikk over flere uker i Oslo tingrett, og dommen er ventet først i juni.