Hjem NyheterNorge blant verdens lykkeligste land: Her er landene foran oss

Norge blant verdens lykkeligste land: Her er landene foran oss

av Eivind Skår Ertesvåg

Norge holder seg helt i verdenstoppen når det gjelder lykke.

I World Happiness Report 2026 havner Norge på sjetteplass over verdens lykkeligste land. Rapporten rangerer 147 land basert på hvordan innbyggerne selv vurderer livene sine.

Det betyr at Norge fortsatt er blant landene i verden der folk i snitt oppgir høyest livstilfredshet.

Men vi må se oss slått av flere naboland – og ett land som kanskje overrasker mange.

Disse landene ligger foran Norge

Finland topper listen nok en gang. Deretter følger Island, Danmark, Costa Rica og Sverige.

Først på sjetteplass kommer Norge.


Her er landene foran oss i World Happiness Report 2026:

  1. Finland
  2. Island
  3. Danmark
  4. Costa Rica
  5. Sverige
  6. Norge

Ifølge rapportens statistiske vedlegg får Norge en gjennomsnittlig livsevaluering på 7,242. Finland topper med 7,764.

At Costa Rica kommer inn på fjerdeplass, er et av de mest oppsiktsvekkende funnene i årets rapport. World Happiness Report skriver at dette er den høyeste plasseringen et latinamerikansk land noen gang har hatt i rangeringen.

Norden dominerer fortsatt

Selv om Norge ikke topper listen, er det liten tvil om at Norden fortsatt skiller seg ut.

Finland, Island, Danmark, Sverige og Norge ligger alle blant de seks øverste landene. Det er ganske bemerkelsesverdig.

World Happiness Report peker år etter år på faktorer som sosial støtte, tillit, frihet til å ta egne livsvalg, forventet levealder, økonomi og lav korrupsjon som viktige forklaringer på forskjeller i livstilfredshet mellom land.


Det betyr ikke at alle nordmenn går rundt og smiler hele tiden. Lykke i slike målinger handler ikke nødvendigvis om konstant glede, men om hvordan folk vurderer livet sitt som helhet.

På Sosialnytt har vi tidligere skrevet om hvordan ensomhet kan påvirke både livskvalitet og helse. Det passer godt inn i bildet: Gode relasjoner og følelsen av å høre til er blant tingene som ofte trekkes frem når forskere forsøker å forstå hva som gjør mennesker tilfredse med livet.

Sosiale medier får stor plass i årets rapport

Årets World Happiness Report handler ikke bare om hvilke land som er lykkeligst. Den ser også nærmere på sammenhengen mellom lykke og sosiale medier.

Rapporten peker på at bildet er sammensatt. Sosiale medier og mobil internettilgang kan være knyttet til både kontakt, kommunikasjon og fellesskap – men høy bruk, særlig av innhold som handler om algoritmisk underholdning, gaming og scrolling, kan også henge sammen med lavere livstilfredshet hos unge.

Rapporten understreker at hvordan sosiale medier brukes, ser ut til å være avgjørende. Plattformene som legger mest til rette for kommunikasjon og ekte sosial kontakt, kommer bedre ut enn plattformer der innholdet i større grad styres av algoritmer.

Dette er også en debatt som pågår i Norge. Sosialnytt har tidligere omtalt at en ny lov kan forby sosiale medier for barn under 16 år. Samtidig viser nyere undersøkelser at barn bruker mindre skjerm enn før.


Norge har mye å være stolt av

Sjetteplass i verden er uansett en sterk plassering.

Norge ligger foran land som Nederland, Israel, Luxembourg, Sveits, New Zealand, Irland, Australia og Tyskland.

For mange handler norsk livskvalitet om trygghet, natur, velferd, tillit og et samfunn der de fleste opplever at de har muligheter.

Samtidig minner rapporten oss om at høy plassering ikke betyr at alt er perfekt. Ensomhet, psykisk helse, press, skjermbruk og utenforskap er utfordringer også i Norge.

Kanskje er det nettopp derfor slike rapporter treffer en nerve.

De viser ikke bare hvilke land som ligger på topp. De minner oss også på hva som faktisk betyr noe i hverdagen: mennesker rundt oss, tillit til hverandre, trygghet – og følelsen av å høre til.