Hjem Nyheter Norge gir 70 millioner kroner i nødhjelp til Gaza

Norge gir 70 millioner kroner i nødhjelp til Gaza

Pengene skal gå til humanitær hjelp.

TV 2 skriver at Norge vil gi 70 millioner kroner som skal brukes til å avhjelpe den humanitære situasjonen på Gazastripen.

– Dette kan utvikle seg til en humanitær katastrofe, sier Støre til TV 2.

Den siste uken har Israel innført en blokade av Gazastripen, samtidig som de bomber palestinske mål.

– Det har vært et brutalt og blodig døgn i Midtøsten. Bilder og rapporter fra Israel og Gaza gjør dypt inntrykk på oss alle. Hamas målrettede angrep på sivile i Israel er terrorhandlinger som vi fordømmer på det sterkeste. De menneskelige lidelsene av den krigen som nå utvikler seg er enorme og situasjonen er svært alvorlig for både den israelske og palestinske befolkningen, skriver Jonas Gahr Støre på Facebook og fortsetter:

– Det viktigste nå er å hindre en langvarig krig med enorme konsekvenser for begge befolkninger. Norge har et bredt kontaktnett og er i kontakt med representanter for begge sider. Vi oppfordrer til å bruke diplomatiske fremfor militære midler. På sikt er det ingen andre muligheter enn å starte opp igjen de politiske samtalene for å finne en løsning mellom Israel og Palestina.

[YouPlaySinglePlayer video=»1040,4653,634813″]

Solsialnytt har siden 2014 gitt deg de mest engasjerende historiene i Norge. Hovedfokuset vårt er å gi deg positive historier. 

@Erte Media AS

Redaksjon

Ansvarlig redaktør:

Eivind Skår Ertesvåg

Kontakt Sosialnytt:

kontakt@sosialnytt.com