NRK-reporter Marianne Rustad Carlsen (65) har siden august 2021 kjempet mot kreft. I sommer ble det kjent at sykdommen hadde spredt seg til skjelettet, bekkenet og pleuravæsken i lungene, noe som gjør tilstanden uhelbredelig.
Nylig delte Carlsen en oppdatering på sin åpne Facebook-side, hvor hun informerte om at det er oppdaget metastaser i hjernen. Hun skal gjennomgå ti dager med strålebehandling, etterfulgt av en ny runde med cellegift. I innlegget uttrykte hun at hun først følte seg nedstemt, men har nå funnet styrke ved å hente frem sitt «Pippi-gir» og urkraft, og hun uttrykker takknemlighet for støtten fra sine nærmeste.
«Nytt fra sykesengen – dessverre dårlig nytt – men jeg har jo for lenge siden bestemt meg for å dele alt – ikke bare det rosenrøde. Jeg har metastaser i hjernen – og skal stråles i ti dager og så på ny cellegift . Litt worst case og jeg gikk litt i kjelleren men er oppe på takterrassen igjen nå. Tar fram Pippi’giret og urkraften og så takknemlig for alle dere,» skriver hun.
Hjernemetastaser oppstår når kreft sprer seg til hjernen, noe som ofte skjer fra krefttyper som lungekreft, brystkreft, føflekkreft, nyrekreft og tykktarms-/endetarmskreft.
Carlsen har tidligere vært åpen om sin sykdom og har delt sine erfaringer i håp om å hjelpe andre i lignende situasjoner. Hun har også vært en pådriver for å få tilgang til nye kreftmedisiner i Norge. I juni 2023 ble det kjent at medisinen Trodelvy, som har vist seg effektiv for pasienter med trippel-negativ brystkreft, vil bli tilgjengelig i Norge fra 15. juli samme år. Carlsen uttrykte stor lettelse over denne beslutningen, da hun håper medisinen kan gi henne mer tid med sine kjære.
– Det har vært en tøff kamp, men i dag er alt verdt det. Jeg har fått et nytt håp å holde i, sa Marianne Rustad Carlsen da til TV 2.
Gjennom sin åpenhet har Carlsen mottatt mye støtte fra kolleger, venner og publikum. Hun har tidligere uttalt at positive meldinger og besøk betyr enormt mye for henne i denne utfordrende tiden.
Carlsen har også fått tilrettelagt sin arbeidssituasjon hos NRK, hvor hun har jobbet i over 30 år. Til tross for sykdommen har hun fortsatt å bidra i jobben, noe som har gitt henne en følelse av normalitet og tilhørighet. Hun har uttrykt takknemlighet for støtten fra sine kolleger og arbeidsgiver, som har gjort det mulig for henne å fortsette å være en del av arbeidsmiljøet.
Carlsen har også vært åpen om de følelsesmessige utfordringene ved å leve med en uhelbredelig sykdom. Hun har delt sine tanker om døden og viktigheten av å leve i øyeblikket. Hennes åpenhet har bidratt til økt bevissthet om kreft og de utfordringene pasienter står overfor, og har inspirert mange til å sette pris på livet og de små øyeblikkene.
– Jeg har mange støttespillere. Jeg kan ikke legge skjul på at det hjelper med alle heiaropene på Facebook, på telefonen og på meldinger. Det er noen som vil si det er overfladisk, men det er ikke det. Det hjelper veldig å lese slike meldinger, sier Marianne i et intervjue med Klikk.