Hjem KjendisnyttNRK snur opp ned på «Mesternes mester»

NRK snur opp ned på «Mesternes mester»

av Eivind Skår Ertesvåg

NRK har startet innspillingen av en helt ny versjon av «Mesternes mester», der tidligere deltakere nå konkurrerer i makkerpar i Hellas. Den nye serien får navnet «Mesternes mester team» og får premiere allerede til høsten.

Dette er første gang den populære realityserien går bort fra det individuelle formatet – og det kan få store konsekvenser.

Ny vri på en TV-favoritt

I Porto Heli i Hellas er tolv tidligere idrettsstjerner samlet for å kjempe i seks lag. Her holder det ikke lenger å være best alene – nå må deltakerne stole fullt og helt på partneren sin.

Programleder Aksel Lund Svindal gleder seg til å vise frem den nye dynamikken.

– Fra min egen deltakelse i «Mesternes mester» husker jeg lagkonkurransene som mine absolutte favorittøvelser. De tilfører masse energi, humør og spenning. Så jeg er sikker på at dette programmet vil fange selve essensen av «Mesternes mester», sier Aksel Lund Svindal.

Den tidligere alpinstjernen har selv vunnet programmet, og vet hvor tøft det kan være – selv uten å måtte ta hensyn til en makker.


Her er lagene i «Mesternes mester team»

NRK har satt sammen seks lag med profilerte navn fra norsk idrett. Her er hele oversikten:

Hvitt lag
Kjersti Grini og Steffen Iversen

Kjersti Grini og Steffen Iversen
Kjersti Grini og Steffen Iversen. Foto: Tonje Lien Wold, Norisk Banijay

Blått lag
Liv Grete Skjelbreid og Emil Hegle Svendsen

Liv Grete Skjelbreid og Emil Hegle Svendsen
Liv Grete Skjelbreid og Emil Hegle Svendsen. Foto: Tonje Lien Wold, Nordisk Banijay/NRK

Turkis lag
Helene Spilling og Stig-André Berge

Helene Apilling og Stig-André Berge
Helene Apilling og Stig-André Berge. Foto: Tonje Lien Wold, Nordisk Banijay/NRK

Oransje lag
Johanne Killi og Emil Lybekk

Johanne Killi og Emil Lybek
Johanne Killi og Emil Lybekk. Foto: Tonje Lien Wold, Nordisk Banijay

Rødt lag
Solveig Gulbrandsen og Marco Elsafadi


Solveig Gulbrandsen og Marco Elsafadi
Solveig Gulbrandsen og Marco Elsafadi. Foto: Tonje Lien Wold

Gult lag
Astrid Lødemel og Frode Grodås

Astrid Lødemel og Frode Grodås
Astrid Lødemel og Frode Grodås. Foto: Tonje Lien Wold, Nordisk Banijay/NRK

Det er med andre ord en solid blanding av erfaring, vinnervilje og sterke personligheter.

Alt kan avgjøres av samarbeidet

I løpet av ni episoder skal lagene gjennom både nye og klassiske øvelser. Til slutt står kun ett makkerpar igjen som vinnere.

Denne gangen kan små konflikter eller dårlig samspill få langt større konsekvenser enn før. Samtidig åpner det for nye vennskap – og kanskje noen uventede overraskelser.

– Jeg er overbevist om at dette blir en fest både for oss under innspillingen og for seerne til høsten, sier Aksel Lund Svindal.

NRK satser stort på det nye konseptet, samtidig som den tradisjonelle sesongen av «Mesternes mester» fortsatt kommer som normalt på nyåret.


Dette kan bli høstens store snakkis

Når sterke konkurransemennesker må samarbeide tett, ligger alt til rette for både dramatikk, frustrasjon og sterke øyeblikk.

Spørsmålet er bare: Hvilket lag takler presset best når det virkelig gjelder?

Ofte stilte spørsmål om «Mesternes mester team»

Når har «Mesternes mester team» premiere?

NRK planlegger at «Mesternes mester team» får premiere i slutten av august 2026.

Hva er forskjellen på «Mesternes mester» og «Mesternes mester team»?

Den største forskjellen er at deltakerne nå konkurrerer i lag på to personer, i stedet for individuelt som tidligere.

Hvem er programleder i «Mesternes mester team»?

Programmet ledes av Aksel Lund Svindal, som også har vært programleder de siste sesongene.

Hvor spilles «Mesternes mester team» inn?

Innspillingen foregår i Porto Heli i Hellas.


Hvem er med i «Mesternes mester team» 2026?

Totalt deltar 12 tidligere idrettsprofiler, fordelt på seks lag. Blant deltakerne finner vi blant andre Kjersti Grini, Steffen Iversen, Liv Grete Skjelbreid, Emil Hegle Svendsen og Helene Spilling.

Hvor mange episoder er det?

Sesongen består av ni episoder, der ett lag til slutt står igjen som vinnere.

Kommer det en vanlig sesong av «Mesternes mester» også?

Ja, sesong 18 av den originale versjonen spilles inn senere og får premiere på nyåret 2027.

Hva avgjør hvem som vinner?

Vinnerlaget kåres basert på prestasjoner i konkurranser som tester både fysisk styrke, samarbeid og taktikk.

Har deltakerne vært med før?

Ja, alle deltakerne i «Mesternes mester team» har tidligere deltatt i den originale versjonen av programmet.

Hvor kan man se «Mesternes mester team»?

Programmet sendes på NRK og vil også være tilgjengelig i NRK TV.