Hjem NyheterNy rapport: Fire grep kan kutte byggetiden for strømnett med 50 %

Ny rapport: Fire grep kan kutte byggetiden for strømnett med 50 %

av Eivind Skår Ertesvåg

Det tar i dag opptil 20 år å bygge store nye strømledninger i Norge. En ny rapport viser at prosessen kan halveres – hvis politikerne tør å gjennomføre fire konkrete tiltak.

På oppdrag fra Fornybar Norge har Sopra Steria og Æge Energy laget en rapport som viser hvordan utbygging av strømnettet kan gå dobbelt så raskt. Kristin Lind, direktør for strømnett og beredskap i Fornybar Norge, mener situasjonen er kritisk.

– Det tar i dag hele 15–20 år å bygge nye, store transmisjonsnettledninger her i landet. Det er helt uholdbart. Hvis vi skal nå klimamålene, må vi få bygget ut mer fornybar kraftproduksjon, og mer strømnett, slik at vi får fraktet strømmen til dit det er behov for den, sier Lind.

Fire forslag for å kutte tiden

Rapporten peker på fire nøkkelforslag:

  1. Tydeligere styringssignaler fra Energidepartementet til NVE og Statnett.
  2. Tidlig involvering for å redusere konflikter.
  3. Tidsfrister for både søkere og myndigheter.
  4. Mer digitalisering for raskere prosesser og bedre medvirkning.

Heikki Eidsvoll Holmås, direktør for strategi, energi og bærekraft i Sopra Steria, har ledet arbeidet.

– Å bygge ut nok nett til å klare å nå klimamål og til å utvikle industrien er en helt avgjørende viktig oppgave for samfunnet. Allerede i dag melder mange deler av landet at det er mangel på tilgang til nettkapasitet og kraft som hindrer dem fra å gjennomføre elektrifisering av fossile prosesser og kutte både utslipp og kostnader, sier Holmås.

Regjeringen har allerede lyttet til ett råd

Fornybar Norge har brukt rapporten aktivt for å påvirke myndighetene. I mars varslet regjeringen at de ville droppe en egen politisk behandling av Konseptutvalgsutredning – en prosess som tidligere har forsinket konsesjonsbehandling.

– Også Stortinget har fulgt opp og vedtok før sommeren at det skal utarbeides en felles klima- og energimelding. Det er svært gledelig, og på høy tid, sier Holmås.

Lind peker på at også lokale planer kan være en del av løsningen.

– Klima- og energiplaner på for eksempel kommunalt nivå kan være gunstig, avslutter hun.