Gjert Ingebrigtsen, kjent som far og trener for noen av Norges største friidrettsstjerner, må nå svare for alvorlige anklager i retten.
Datteren og sønnen Jakob hevder de ble utsatt for vold og trusler i oppveksten. Mandag starter den dramatiske rettssaken.
Gjert Ingebrigtsen (59) har i årevis vært kjent som den strenge, men engasjerte pappaen i TV-serien «Team Ingebrigtsen». Sammen med kona Tone har han fostret frem stjerner som Henrik, Filip og Jakob Ingebrigtsen – løpere som har gitt nordmenn utallige jubeløyeblikk på TV.
Men bak medaljene og seiersintervjuene, skal det ifølge to av barna ha foregått noe helt annet.
– Ville ikke trene, ble slått med håndkle
Blant de mest alvorlige påstandene i tiltalen er en hendelse fra januar 2022. Datteren – som da var tenåring – forklarer i politiavhør at hun ble slått i ansiktet med et vått håndkle av faren fordi hun ikke ville gå på trening. Det er Nettavisen som nå kommer med de nye opplysningene om hvorfor Gjert skal ha slått datteren.
Ifølge jentas forklaring skal Gjert ha blitt sint da han kom hjem og oppdaget at hun hadde valgt å møte en venn i stedet for å trene.
Hun ba ham slutte å peke på henne og mente han nesten spyttet henne i ansiktet. Da skal han ha tatt det våte håndkleet og pisket det mot henne.
Første gangen traff det ikke, men andre gangen skal det ha smelt rett i kinnet hennes. Et bilde som ble tatt samme dag skal vise en tydelig rød stripe.
Flyttet i fosterhjem
Datteren valgte etter hvert å flytte ut. Hun bodde flere år i fosterhjem før hun ble myndig. Hennes fostermor er en av vitnene som skal forklare seg i retten.
Ifølge Aftenposten ser både datteren og Jakob frem til å forklare seg og få belyst det de mener er mange år med psykisk og fysisk mishandling.
Bistandsadvokat Mette Yvonne Larsen, som representerer begge barna, sier de er godt forberedt og klare for rettssaken.
Forsvaret: – Dette hører hjemme i retten, ikke i mediene
Gjert selv nekter straffskyld. Hans advokater, John Christian Elden og Heidi Reisvang, har uttalt at Gjert ser frem til å fortelle sin side av saken – men i rettssalen, ikke i offentligheten.
De mener anklagene ikke stemmer og ønsker blant annet å bruke klipp fra TV-serien «Team Ingebrigtsen» og takketaler Jakob har holdt, som bevis for at det ikke var et voldspreget forhold i familien.
De har også fått rettens godkjennelse til å føre vitner fra NRK – som jobbet med serien – og tidligere kollegaer av Gjert.

En splittet familie
Saken ryster idretts-Norge og store deler av befolkningen som har fulgt Ingebrigtsen-familien i tykt og tynt. De en gang så sammensveisede familiemedlemmene står nå på hver sin side av rettssalen. Mens datteren og Jakob vitner mot faren, har Gjerts kone valgt å ikke forklare seg i politiet.
Det er satt av hele to måneder til rettssaken i Sør-Rogaland tingrett. Utfallet kan få store konsekvenser – ikke bare for familien, men også for offentlighetens syn på et av Norges mest profilerte idrettsnavn.