Hjem Nyheter Nye tall: Nordmenn reiser mer enn på lenge – Hit drar de fleste

Nye tall: Nordmenn reiser mer enn på lenge – Hit drar de fleste

Det er noe som skjer i ukene før jul. Kalenderen fylles, skuldrene senkes – og nordmenn begynner å drømme om ferie. Nå viser ferske tall fra FINN reise at reiselysten er langt høyere enn normalt for desember, og at både klassiske favoritter og uventede destinasjoner får et kraftig løft.

Sammenlignet med de tre foregående ukene har aktiviteten på FINN reise økt markant i alle kategorier. Last minute-reiser skyter fart, pakkereiser får et solid løft – og også flybilletter selger bedre enn på samme tid i fjor.

– Nordmenn er mer reiselystne enn i fjor

Ifølge FINN er tempoet før jul uvanlig høyt, selv til desember å være.

– De siste tre ukene har trykket på FINN reise vært svært høyt. Vi ser at mange vil sikre seg en tur i romjulen eller nyttår, sier kommunikasjonssjef i FINN reise, Nora Vigen Stabell.

Hun peker på at utviklingen er tydeligere enn i fjor.

– Vi så en liknende trend i fjor, men veksten nå er skarpere. Nordmenn er rett og slett mer reiselystne enn på samme tid i 2024.

USA-interessen eksploderte etter VM-trekningen

En av de største overraskelsene i tallene er USA. Etter et svakt første halvår, preget av geopolitisk uro og svak krone, snudde interessen brått – og voldsomt.

Fredag 5. desember, rett etter VM-trekningen i fotball, økte søk og kjøpsklikk til USA med hele 396 prosent på én dag sammenlignet med fredagen før.

– I oktober, da Norge slo Israel, så vi allerede en eksplosiv vekst i VM-relaterte søk. Nå skjer det igjen – og enda kraftigere, sier Vigen Stabell.

Foto: Getty

USA hadde hatt en tydelig nedgang gjennom store deler av året, men VM-effekten ser ut til å ha gitt landet et etterlengtet comeback på nordmenns reiseradar.

Trygt, kjent – og akkurat som før

Selv om USA gjør et byks, viser topplisten for jul- og nyttårsreiser at nordmenn fortsatt velger det trygge og velkjente. Basert på kjøpsklikk med avreise i høytiden, er dette de mest populære landene:

Norge
Spania
Storbritannia
Thailand
Tyrkia

– Nordmenn er påfallende stabile i ferievalgene sine. Det er små justeringer fra år til år, men topplisten er nesten identisk med fjorårets, sier Vigen Stabell.

Spania holder stand som vinterfavoritt, med Gran Canaria og Tenerife på topp – akkurat slik de har gjort i flere år.

Feriehjem tar av – fjellet er den store vinneren

Samtidig viser tallene at stadig flere dropper hotell til fordel for hytte og feriehjem. Sammenlignet med 2024 har antallet bookinger økt med hele 178 prosent gjennom 2025.

Fjelldestinasjonene dominerer fullstendig, med steder som Trysil, Hemsedal, Geilo og Rauland blant de mest etterspurte.

Mange vil til fjells. Foto: Getty

– Mange ønsker seg fleksibilitet, god plass og natur i romjulen. For mange er hytteferie synonymt med roligere dager, gode måltider og tid sammen, sier Vigen Stabell.

Reisefeberen starter tidligere enn før

FINN mener utviklingen følger et tydelig mønster gjennom hele året: Nordmenn søker trygghet, kjente destinasjoner – og planlegger tidligere enn før.

Romjulen er fortsatt den store planleggingsperioden, både for vinterferie og resten av året.

– Trafikken på FINN reise skyter alltid fart i romjulen. Det er da folk setter seg ned, vurderer kalenderen og legger planen for neste år, sier Vigen Stabell.