Hjem Nyheter Nye tall: Stadig flere nordmenn drikker det i julen

Nye tall: Stadig flere nordmenn drikker det i julen

Julen forbindes med lange måltider, latter rundt bordet og noe godt i glasset. Men i stadig flere norske hjem er det ikke lenger bare vin og juleøl som settes frem.

Nye tall viser nemlig at alkoholfritt øl har fått en langt mer naturlig plass på julebordet – og særlig én aldersgruppe skiller seg ut.

Hver fjerde drikker mer alkoholfritt i julen

Ifølge en fersk undersøkelse gjennomført av Norstat svarer én av fire som drikker alkoholfritt øl, at forbruket øker nettopp i julehøytiden.

Munkholmsjef i Ringnes, Christina Vang Garberg, mener utviklingen er både gledelig og viktig.

– Det er veldig positivt! Det tyder på at mange har fått øynene opp for alkoholfritt øl. Julen skal være hyggelig både for store og små, sier hun.

De over 60 leder an

Tallene viser også hvem som i størst grad handler inn alkoholfritt øl til julefeiringene – og det er ikke de yngste.

Hele 54 prosent oppgir at de kjøper alkoholfritt øl for å servere gjester i julen. Blant dem over 60 år svarer tre av fire at de sørger for alkoholfritt på julebordet.

– De over 60 har ofte flere gjester og er opptatt av å tilby gode alternativer, forklarer Garberg.

Blant 20-åringer er tallet betydelig lavere, med 35 prosent som sier de handler alkoholfritt øl til gjester i julen.

Munkholmsjef i Ringnes, Christina Vang Garberg, viser frem bredden i Munkholmporteføljen. Foto: Julie Sofie V. Nilsen

Har en naturlig forklaring

Ifølge Munkholmsjefen er det ikke nødvendigvis mangel på interesse som forklarer forskjellen.

– For 20-åringene handler det nok mye om at mange fortsatt feirer jul hjemme hos foreldrene sine, sier hun.

Dermed er det gjerne de voksne vertene som tar ansvaret for drikkeutvalget – og der har alkoholfritt blitt et stadig mer selvsagt valg.

Kraftig vekst i alkoholfritt øl

Utviklingen stopper ikke med julen. Kategorien alkoholfritt øl har hatt en vekst på over 15 prosent det siste året, ifølge Ringnes.

En viktig årsak er utvalget. Der alkoholfritt tidligere ble sett på som et kjedelig alternativ, finnes det i dag langt flere varianter som treffer ulike smaker.

– Munkholm-porteføljen består nå av ni varianter og har aldri vært større, sier Garberg.

Hun trekker frem at nye lanseringer har gjort alkoholfritt mer attraktivt – også for dem som vanligvis ikke er så begeistret for øl.

Med stadig større utvalg, økt bevissthet og flere som ønsker hyggelige samvær uten alkohol, kan mye tyde på at alkoholfritt øl har kommet for å bli – også i julen.

For mange handler det rett og slett om å kunne kose seg rundt bordet, uten at det går på bekostning av stemning, smak eller fellesskap.